33 KKRRİİTTİİKK AADDIIMM

Capital (Turkey) - Green Business - - Araştırma -

Yeşil marka olmak için 3 temel adım var. Bunlar yeşilin öneminin farkında olmak, mimarisini oluşturmak ve sürdürülebilirliği inovasyonla birleştirmek. Öneminin farkında olmak, yeşil olabilmek için atılacak en etkili adımlardan biri. Su üreticisi Brita’nın, 10 küsur yıl önce satışları çok düşmüştü. Çünkü şişelenmiş su trendi yükselişe geçmişti ve milyar dolarlık bir iş haline gelmişti.

Ancak, STK’lar devreye girerek şişelenmiş su üreten fabrikaların plastik üretimi yaptığını savunmaya başladı. Brita bu durumu fırsata çevirdi ve su üretimini yeşil standartlara uygun olarak yapmaya başladı. Üstelik ürettiği plastik şişelerin geri dönüşümüne başladığına yönelik iletişim yaptı. Bir yılda satışları yüzde 23 arttı.

İkinci adım işin mimarisini oluşturmak. Eğer ürün ya da hizmet portföyünüzü yeşile dönüştüremiyorsanız, o zaman başkasının yeşil markasını alın. Loreal’in, Body Shop’ı satın alması, Unilever’in Ben&Jerry’i, ColgatePalmolive’in Tom’s of Maine’i alması bunun en başarılı örneklerinden. Üçüncü adım inovasyon ve yeni ürün üretiminin bütünleştirilmesi. Örneğin Toyota Prius ile birlikte pazar payı lideri haline geldi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.