Söyleşi

Capital (Turkey) - Green Business - - Söyleşi -

ipe geçirilip güneşte kurutma yöntemiyle kurutuluyor. Her bir tütünü ipe dizmek çok meşakkatli bir iş… Bunun yerine tütün yapraklarını bir filenin içine dolduruyor, kurutma merkezinin içine koyuyor ve havayla kurutma yöntemini uyguluyoruz. Bu sistemle yaklaşık yüzde 20-30 oranında iş gücünden tasarruf sağlanıyor. Geliştirilen projelerin tarlaya uygulanabilirliğini sağlamak için de tedarikçilerimize yönelik eğitim faaliyetleri yürütülüyor. Merkezimizde geliştirilen verim ve kaliteyi artırıcı çalışmalarımıza örnek olarak farklı fide yetiştirme teknikleri, alternatif sulama ve gübreleme yöntemleri sayılabilir. Ayrıca maliyet düşürücü çalışmalar kapsamında, inovatif kurutma ve farklı hasat teknikleri deneniyor.

Merkezin Philip Morris International’a ne gibi katkılar sağlayacağını öngörüyorsunuz?

Son 15 yılda Philip Morris International tarafından Türkiye’den 2,2 milyar dolar değerinde tütün alımı gerçekleştirildi. Yurtdışında Yunanistan, Bulgaristan, Çin gibi ülkeler bizim rakiplerimiz. Bu global pazarda Türkiye’de yetiştirilen tütünün kalitesi, fiyatı ve etkinliğiyle ön sırada olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye şu anda toplam oryantal tütün üretiminin yüzde 35’ini sağlıyor.

Şimdi de Oryantal Tütün Agronomi ve Eğitim Merkezi ile tütün kalitesini ve verimini desteklemek amacıyla ilk özel sektör girişimini hayata geçirmiş olduk. Türkiye ayrıca bu alanda bilgi, araştırma ve eğitim

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.