CEO’NUN 2016 AJANDASI

Şş liderlerinin sürdürülebilirlik ajandasında yenilenebilir enerji, su ve kaynak tüketiminin düşürülmesi, karbon ayak izinin azaltılması ilk sıralarda yer alıyor. Sektör özelinde bakıldığında, Soyak Holding CEO’su Dr. Emre Çamlıbel, “yeşil dönüşüme” dikka

Capital (Turkey) - Green Business - - EDiTÖR~~ - Nil Dumansızoğlu ndumansizoglu@capital.com.tr

AArtık tüm şirketlerin ajandasında iklim değişikliği, doğal kaynakların hızla tükenmesi, hızlı nüfus artışı gibi sorunlar ön planda yer alıyor. Bu konular, hem iş süreçlerine dahil ediliyor hem de sosyal sorumluluk projelerinin ana konusu olmaya devam ediyor. Örneğin TSKB’nin toplam kredi portföyünün yüzde 50’sinden fazlası sürdürülebilir yatırım projelerinden oluşuyor. Garanti Bankası’nın genel müdürü Fuat Erbil, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunan birçok enerji projesine 11 milyar doların üzerinde finansman sağladıklarını söylüyor.

Şirketler sürdürülebilirlik başlığı altında farklı pek çok alana odaklanmış durumda. Bunlar arasında enerji verimliliği, su ve diğer doğal kaynak kullanımının azaltılması ve karbon ayak izinin düşürülmesi ilk sıralarda yer alıyor. Sektöre göre farklılık göstermekle beraber politikalarını genel olarak bu çerçevede şekillendiren CEO’lar için BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmek ve CDP Türkiye’nin iklim değişikliği ve su raporlamasına katılmak da önemli başlıklar arasında yer alıyor.

KRED PORTFÖYÜ YÜZDE 55’E ÇIKACAK

TSKB, sürdürülebilirlik konusuna uzun yıllardır kafa yoran şirketlerden biri. Finans sektörünün önemli oyuncusu, 2016 yılında da karbon ayak izini uluslararası standartlar çerçevesinde ölçmeye, azaltmaya ve kalan miktarı da karbon kredileri yoluyla silmeye devam etmeyi hedefliyor. TSKB’nin genel müdürü Özcan Türkarkın, hedeflerini, sürdürülebilirliğin finansmanı, bankanın iç ve dış çevresel-sosyal etkilerinin yönetimi, insan kaynağına yatırım ve kurumsal sosyal sorumluluk başlıklarıyla kategorize ettiklerini söylüyor. Türkakın, 2016 hedeflerini şöyle anlatıyor:

“Bankamızın toplam kredi portföyünün yüzde 50’sinden fazlası sürdürülebilir yatırım projelerinden oluşuyor. Hedefimiz, bu oranı 2016 yılı sonuna kadar

yüzde 55’in üzerine taşımak. Bunun için de özellikle güneş ve rüzgâr alanında inovatif yenilenebilir enerji projeleriyle enerji, su ve kaynak tüketimini azaltan sanayi yatırımlarına odaklanmayı planlıyoruz. Diğer yandan karbon-nötr bankacılığa devam etmek ve karbon konusunda hem sektör hem üniversiteler nezdinde farkındalığın artırılması, hedeflerimiz arasında yer alıyor. Sürdürülebilirlik alanındaki tüm faaliyetlerimizin sonuçlarını periyodik olarak raporlamak da bizim için önemli bir gündem maddesi. Bu anlamda 2016, entegre raporlama konusunda iç kapasitemizi artırmaya yatırım yapacağımız bir yıl olacak diyebiliriz.”

ÇALI MALAR DEVAM EDECEK

Yolcu başına düşen enerji tüketimini, yolcu başına sera gazı salımlarını, yolcu başına su tüketimini ve zararsız atık oranını azaltmak, TAV’ın genel olarak belirlediği sürdürülebilirlik hedefleri arasında yer alıyor. Ayrıca Türkiye ve yurtdışındaki tüm terminallerin, çevre ve enerji yönetimi konusunda uluslararası standartlarda sertifikasyona sahip olması hedefleniyor. TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, gündemlerinin önemli bir maddesi olan sürdürülebilirlik konusunda yaptıkları çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını belirtiyor ve şimdiye kadar elde ettikleri sonuçlar hakkında şunları söylüyor:

“Paris’teki BM İklim Konferansı öncesinde karbon salımlarını bilimsel hedeflere uygun şekilde sınırlamayı taahhüt eden 200 global şirket arasındayız. Ankara Esenboğa Havalimanı, Avrupa Havalimanları Konseyi'nin yürüttüğü Karbon Akreditasyonu Programı'nda karbon salımlarını nötralize ederek Türkiye’de bu seviyeye yükselen ilk havalimanı oldu. Esenboğa, bu anlamda dünyadaki en çevreci 17 havalimanından biri olarak yer alıyor. Tunus'ta işlettiğimiz Enfidha da Afrika Kıtası’ndan programa dahil olan ilk havalimanı oldu. İzmir Adnan Menderes yeni iç hatlar projesinde de ortaya çıkan atığın yüzde 99’unu geri dönüştürerek Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Ödülü’nü aldı. Çevresel etkilerimiz en az seviyeye indirgemek için çalışmalarımızı uluslararası standartlara uyumlu şekilde sürdüreceğiz.”

“GIDA ATI I ÖNEML B R SORUN”

Gıda sektöründe sürdürülebilirlik adına en büyük sorunların başında atıklar geliyor. Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan da aynı fikirde… Gıda sektöründe üretilen tüm ürünlerin ancak yüzde 50’sinin tüketici masasına gelebildiğini söyleyen Özerkan, insanlığın gıda ihtiyacı için üretilen yiyeceklerin 1,3 milyar tonunun atık olarak çöpe gittiğini söylüyor. Gıda atığı, su, enerji ve iş gücü konusunda sürdürülebilir bir yol izlediklerini ifade eden Özerkan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“2016 gündemimizde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayacak iş modelleri geliştirmek ve bu alandaki projelere yatırım yapmak var. Gıda kaybını ve atığını en aza indirmek için talep oranında üretim yaptırıyor, üreticinin ürettiği tüm ürünü satın alıyoruz. Böylece fazla arzdan kaynaklanan gıda atığının önüne geçmiş oluyoruz. ‘Sıfır kilometre’ yaklaşımıyla ürünlerimizi mağazalarımızın bulunduğu bölgelerdeki yerel üreticilerden almaya özen gösteriyoruz. Tedarikçilerimize doğru zamanda hasat, ilaç kullanımı gibi konularda eğitimler veriyoruz. Sadece bu eğitimlerle gıda kaybının yüzde 50’sini engelledik. Kolay bozulabilen ve belirli ısılarda saklanması gerekli olan ürünlerin taşınmasında soğuk hava zincirinde önemli yatırımları hayata geçirdik. Bu yatırımı yapmasaydık gıda atığımız 3 kat artacak ve yıllık 24 milyon TL olacaktı. Sürdürülebilir tarımı desteklemek amacıyla da Coğrafi İşaretli Ürünler projemizi yürütüyoruz. 2016’daki önceliklerimiz arasında ‘sıfır kilometre’ yaklaşımımızı sürdürmek, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle karbon ayak izimizi küçültmek ve yerli tohuma sahip çıkarak sürdürülebilir tarımı desteklemek var.”

SERT F KA ÇALI MALARI TAMAMLANCAK

Yapı Kredi, kurum içinde başlattığı uygulamalarla ekim sonu itibarıyla 994 bin 610 kg kağıdı geri dönüşüme göndererek 36 bin 39 ton sera gazının atmosfere salımını, 16 bin 908 ağacın kesilmesini ve 25 bin 861 metreküp suyun boşa harcanmasını önledi. 2016 yılında da tasarruflarını ve Entegre Atık Yönetim Sistemi kapsamında geri dönüşüme gönderdiği atık miktarını artırmayı hedefliyor. Yapı Kredi’nin CEO’su Faik Açıkalın, 2016 sürdürülebilirlik hedefleri hakkında şöyle konuşuyor:

“Yapı Kredi Bankacılık Üssü’nde bulunan biyolojik atık su arıtma tesisimizle atık suyun geri dönüşümünü ve yeniden kullanımını sağlayarak su tüketimimizi önemli ölçüde azaltıyoruz. 2016 yılı içinde ISO 14064 Sera Gazı Emisyonu belgelendirme çalışmamız devam

edecek. Özellikle önemsediğimiz bu çalışmayla geçtiğimiz yıl 1.273 GJ tasarruf sağladık. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikası alınması yönünde başlattığımız çalışmaları da 2016 yılında tamamlamayı planlıyoruz. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği üzerine projeleri desteklemek de yine önceliklerimiz arasında yer alıyor. Özellikle gelecek yıllarda daha fazla yatırımın olacağını beklediğimiz rüzgâr güneş ve hidroelektrik sektörlerinde yatırım düşünen kurumları, projelere özel şekillendirdiğimiz finans ve finans dışı hizmetlerimizle desteklemeye devam edeceğiz.”

ENERJ YE DAHA FAZLA KAYNAK

Garanti Bankası’nın sürdürülebilirlik alanında belirlediği 2016 hedeflerinin başında ise iklim değişikliğiyle mücadele ve su risklerinin yönetilmesi geliyor. Bankanın genel müdürü Fuat Erbil, bu konuyla ilgili, “Şu ana kadar müşterilerimizden, 2025 yılına kadar toplamda 32 milyon ağaç dikmeleri için taahhüt aldık. Bu rakam yaklaşık olarak, Belgrad Ormanı’nın 12 katı büyüklüğüne denk geliyor” diyor. Sürdürülebilir finans kapsamında odaklandıkları konulardan birinin de yenilenebilir enerji olduğunu belirten Erbil, UN Global Compact’ın “Business Leadership Criteria on Carbon Pricing” adlı uluslararası inisiyatifini desteklediklerini, bu taahhüt kapsamında, yenilenebilir enerji projelerine aktardıkları kaynak oranını yüzde 50’den en az yüzde 60’a çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Erbil, diğer hedeflerini şu şekilde özetliyor:

“Garanti Bankası olarak bugüne kadar Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunan birçok enerji projesine 11 milyar doların üzerinde finansman sağladık. Bu rakamların önemli bir kısmını da yaklaşık 100 yenilenebilir enerji projesi için sağladığımız 4 milyar dolarlık finansman oluşturuyor. İklim değişikliğinin tetiklediği en önemli krizlerden biri de su kıtlığı. Sadece kuraklık değil, bozulan su kalitesi de temiz suya erişim anlamında büyük risk teşkil ediyor. Bu nedenle CDP Su Programı’na destek vermeye başladık. 2016 yılında da CDP Su Programı kapsamında müşterilerimize ve diğer paydaşlarımıza verilen eğitimlere devam etmeyi hedefliyoruz.”

YE L DÖNÜ ÜM

Soyak Holding’in son dönemde yoğunlaştığı konular arasında, yeşil dönüşüm ve enerji verimliliği öne çıkıyor. Gayrimenkul sektöründe sürdürülebilirlik konusunun önemine vurgu yapan Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, kentsel dönüşümde yeşil dönüşümün önemi ve hedefleri hakkında şunları söylüyor:

“Gayrimenkul sektörünün en önemli potansiyeli kentsel dönüşümde yatıyor. Türkiye’de enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı konutlarda harcanıyor. Diğer taraftan kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi beklenen 6,7 milyon konutun tamamının yeşil ve enerji verimli olması durumunda, 2023 yılına kadar ülkemizde yaklaşık toplam 25 milyar dolar enerji ve su tasarrufu yapılabileceği hesaplanıyor. Tüm bu veriler de bizi yeşil dönüşüm ve enerji verimliliği konularına odaklanmamız için yönlendiriyor. Soyak olarak enerji tasarrufu bilincini artırmayı hedefleyen bir kurumsal sosyal sorumluluk projemiz, çevreye karşı daha duyarlı çalışanlar için bir yeşil yakalı çalışan projemiz ve çevre dostu sertifikalar alan yaşam alanı projelerimiz var. STK’lar ve akademik çevreyle bu alanlarda politika üretme çalışmalarımız devam edecek.”

Özcan Türkarkın

Fuat Erbil

Sani ener

Kubilay Özerkan

Faik Açıkalın

Dr. M. Emre Çamlıbel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.