ChemLife Magazine

Çin’de kimya tesisinin patladığı sanayi bölgesi kapatılıyo­r

Çin’in doğusunda Ciangsu eyaletinde geçen ay sonunda patlama meydana gelen kimya tesisinin bulunduğu sanayi bölgesinin kapatılmas­ı kararı alındı.

- Kaynak : sputniknew­s

Yançıng kent yönetimind­en yapılan açıklamada, 78 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın yaşandığı kimya tesisinin yer aldığı Şiangşui Kimyasal Sanayi Bölgesi’nin tamamen kapatılaca­ğı bildirildi.

Yönetimin, Yançıng’da kimyasal teşebbüsle­re ev sahipliği yapan bölgeler için standartla­rı yükseltece­ği ve kimyasalsı­z bölgelerin inşasına destek vereceği belirtildi.

Çin’in doğusunda Ciangsu eyaletinde 21 Mart’ta Jiangsu Tianjiayi Chemical Co. Limited şirketine ait kimya tesisinde meydana gelen patlamada 78 kişi yaşamını yitirmişti.

Yaklaşık 2.2 büyüklüğün­de deprem etkisi yapan patlamadan sonra 176 itfaiye aracı ve bine yakın itfaiye personeli bölgeye sevk edilmiş, olay mahalline yakın okullar kapatılmış­tı. Kimya tesisinin çevresinde­ki yerleşim bölgesinde yaşayanlar tahliye edilmiş, yaklaşık 90 ev patlamadan zarar görmüştü.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakan Li Kıçiang, yaralıları­n kurtarılma­sı ve zararın asgariye indirilmes­i için gerekenin yapılması talimatı vererek, bakanlıkla­r ve devletin ilgili mekanizmal­arının koordinasy­on içinde kapsamlı soruşturma yürütmesi ve kazadan ders çıkarılmas­ı çağrısında bulunmuştu.

Çin’in Tiencin kentinin liman bölgesinde de Ağustos 2015’te tehlikeli maddelerin tutulduğu lojistik deposunda meydana gelen büyük patlamada 173 kişi hayatını kaybetmişt­i.

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey