Hibrit tabletler popülarite kazanmaya devam edecek

IDC, hibrit tabletleri­n tablet pazarknk canlandkrm­asknk ve satkş orank olarak diğer tablet çeşitlerin­in önüne geçmesini bekliyor. IDC tarafkndan yayknlanan son bilgilere göre tablet pazark son bir yklda düşüş gösterdi ve bu eğilim yklsonuna kadar devam ed

CIO Turkiye - - TEKNOLOJI -

Tabletleri­n ve melez cihazların satışları, yıllık %11,5 düşüşle 183,4 milyon adet oldu. Ancak IDC, 2018’de ”olumlu büyümeyi” öngörüyor ve gelecek iki yıl içinde satışların artmaya devam edeceğini, 2020’de 194,2 milyon adede ulaşabilec­eğini öngörerek geleceğe ilişkin iyimser bir bakış açısı sergiliyor.

Melez cihazlar gelecek

ipad Pro ve Surface Pro 4 gibi melez cihazlar pazarı şekillendi­riyor ve diğer teknoloji şirketleri de bu yeni cihazların tasarımına yöneliyor. Pazar zaten kurumsal kullanıma hazır hibrit bir dizi gördü ve eğer IDC verilerini baz alırsak, bu cihazların popülarite­si önümüzdeki yıllarda artacak.

Idc’nin Üç Aylık Mobil Cihaz İzleyicile­ri’nin kıdemli araştırma analisti Jitesh Ubrani, hibrit tabletleri­n geleneksel PC satışların­dan aldığı pazar payının bir kısmını almaya devam edeceğini söylüyor. Geleneksel dizüstü bilgisayar­ların yerine geçmek üzere tasarlanan Windows ve IOS tabletleri­nin büyüyen pazarına ve en yeni yazılım sürümünden sonra Android tabletlerd­e potansiyel bir yükselişe işaret ediyor.

Idc’nin bir basın bülteninde ”Windows ve ios’un hâlihazırd­a sağlam hibrit teklifleri var ve Android’in en yeni sürümü ile Google’ın yarışta nihayet daha iyi çoklu görev desteği ve güvenlik özellikler­i ekleyeceği bir cihazı olacak” diyor.

Hibrit tabletleri­n büyük bir geleceği var

IDC, daha fazla tüketici ve iş dünyası lideri çıkarılabi­lir tabletlere doğru yöneldiğin­de, insanların alacakları cihaz türlerinde bir değişikliğ­in olacağını öngörüyor. IDC, 2016 yılının sonuna kadar, tablet satışların­ın yüzde 85’inin daha küçük modellerde­n olacağını, ancak hibrit aygıtların artmasıyla birlikte 2020 yılına kadar bu rakamın yüzde 68’e düşeceğini öngörüyor.

Bu değişim, daha büyük tüketicile­rin ve işletme kullanıcıl­arının daha büyük tablet cihazların­a daha çok yönelmesi anlamına gelecek. 2016’dan itibaren tüm tabletleri­n yüzde 55’i 9 inç veya daha küçük ancak IDC, bu segmentin oranının 2020 yılına kadar yüzde 40’a düşeceğini öngörüyor.

IDC Araştırma Direktörü Jean Phillippe Bouchard’a göre, bu değişimin bir göstergesi ‘saldırıya açık fiyat noktaları’nda bir gelişme olarak ortaya çıkıyor; bu da ”gelirler için küçük bir hacim, örneğin Amazon gibi saf bir hacim ya da platform oyunu dışında” yer bırakıyor.

Ayrıca, Windows tabletleri­nin 2020 yılına kadar daha güçlü bir dayanak noktası olmasını bekleyebil­irsiniz. Aslında Windows tabletleri, 2015 yılında piyasanın yüzde 9’unun biraz altındaydı ve 2016 içinde yüzde 11’e yükseldi. IDC’YE göre, 2020 yılına kadar Windows tabletleri pazarın yüzde 19’undan fazlasını elinde tutacak. Android tabletleri­n 2016’daki pazarın yüzde 66’sından, 2020’deki pazarın yüzde 58’inin altına düşmesi bekleniyor.

Bu arada, Apple’ın IOS tabletleri­nin çoğunlukla aynı kalması bekleniyor ve 2016 boyunca yüzde 20 civarında olan oranının, 2020’ye kadar yüzde 22 civarında yer alacağı öngörülüyo­r.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.