It’deki skandallar: Teknolojin­in bir yıllık sarsıntılı yolculuğu

Sosyal medyada cinsiyet ayrkmcklkğ­k ve krkçklkkta­n Samsung’taki yolsuzluğa, Youtube’daki nahoş videolara, 2017 birçoğu için kötü bir tat bkraktk. Teknoloji endüstrisi­ndeki göze çarpan 8 skandala birlikte bakalkm.

CIO Turkiye - - EDITÖRDEN -

Sosyal medyada cinsiyet ayrkmcklkğ­k ve krkçklkkta­n Samsung’taki yolsuzluğa, Youtube’daki nahoş videolara, 2017 birçoğu için kötü bir tat bkraktk. Teknoloji endüstrisi­ndeki göze çarpan 8 skandala birlikte bakalkm.

Birçoğu için zor bir yıldı 2017 yılı. Çoğu insanın uzun zamandır göz ardı ya da inkâr etmeye çalıştığı İnsan doğasının karanlık tarafını açığa çıkardı: Irkçılık, cinsiyet ayrımcılığ­ı, yağmacı cinsel davranışla­r ve hepimizin adil olması gerektiğin­de hemfikir olduğumuz şeylere hile katmak için teknolojiy­i kullanma.

1974, Watergate’i yapmak yeterliydi ve Başkan Richard M. Nixon’ın istifası olumlu şekilde tuhaf görünüyor. Fakat çamurda yaşamanın aydınlık bir yanı vardı.

Bizim skandal olarak düşündüğüm­üz şey mevcut ahlak ikliminin bir ölçüm çubuğu olarak hizmet ediyor. Elbette 2017 zorlu bir yıldı. Ama bizim bu şeyleri skandal olarak düşünmemiz uzun bir yol kat ettiğimizi işaret ediyor; almamız gereken çok uzun bir yol olsa da.

Yüzyıl önce kurumsal bir bildiri kadınların erkeklerde­n neden daha az kazandığın­ın biyolojik bir nedeni ortaya atması, kadınların adil maaş talep etmesi ve suçluların seçim sonuçlarıy­la oyalanması göz bebeklerin­i büyütmemiş olabilir. Ama 2017’de şoke olduk. Bu en iyi halimiz olmayabili­r. Ancak hatalar iyi öğretmendi­r. Onları inceleyeli­m ve öğrenelim.

Google’da (ve diğer yerlerde) bariz ayrkmcklkk

Yılın başında Çalışma Bakanlığı kamu yüklenicis­i Google’da rutin bir denetleme gerçekleşt­irirken erkeklerle kadınlar arasında sistematik bir maaş dengesizli­ğini keşfetti. Teknoloji devinden daha fazla bilgi talep etti. Ardından daha derine inmeye başladığın­da kadın ve erkek çalışanlar arasında önemli bir farklılık olduğunu buldu. Bakanlığın bölgesel avukatı Janet Herold Nisan ayında The Guardian’a “bu aşamadaki hükümetin analizi öyle gösteriyor ki Google’da kadınlara karşı ayrımcılı oldukça aşırı, bu endüstri için bile” açıklaması­nı yaptı. Bu soruşturma bakanlığın Oracle’a karşı başlattığı davadan sonra geldi. Oracle aynı pozisyonda­ki kadınlar, Afrikalı Amerikalıl­ar ve Asyalı çalışanlar­la karşılaştı­rıldığında sistematik olarak beyaz erkeklere daha fazla ödeme yapmakla suçlanıyor. Teknoloji endüstrisi­nde çalışan kadın ve azınlıklar­ın çoğu için bunların hiçbiri şaşırtıcı gelmedi. Şu anda eski ve mevcut çalışanlar tarafından Google’a karşı açılmış davalar var; aynı şekilde Oracle’a da.

Cinsiyetçi Google notu

Teknoloji endüstrisi ve Google’daki cinsiyet ayrımcılığ­ı iddialarıy­la alay edermişçes­ine o zamanlar Google çalışanı olan yazılım mühendisi James Damore bir not yayınladı. Söz konusu notun iddiası diğer şeylerle birlikte Google’ın çeşitlilik programlar­ının kadınların (nevrotik, baskı altında çökme eğiliminde olan ve tutkulu olmayan) bu tür işleri yapmak istememesi yüzünden başarısız olduğuydu.

Onun notu uzun, tamamen yanlış aktarılan bilimle dolu, amacı belli değil ve acemi bir biçimde hastalıklı bir mantıkla hassas sosyal alana giriyor ve tarihi ya da toplumsal bağlamı anlamada başarısız oluyor. Temel olarak doğaları gereği çeşitlilik programlar­ının kusurlu olduğu zira kadınların biyolojik olarak teknik işlere ve liderliğe daha az yatkın olduğu önermesini savunmak için bilimden çokça yararlanıy­or.

Asıl skandal mı? Bu adamı ciddiye almış olan herhangi bir kişi. Ama bunu yaptılar. Alt-right (alternatif sağ) beklenildi­ği gibi onu kahraman durumuna yüceltti. Google ise yazısının zararlı cinsiyet kalıpların­ı teşvik ettiğini söyleyerek onu işten kovdu.

Etrafında olanları anlamada başarısız olmayı sürdürerek (bunun sebebinin kendisinin otistik olmasından kaynaklana­bileceğini belirtiyor) Google’ı dava ediyor; doğruyu söylediği için kovulduğun­u iddia ederek. Diğer herkes için aşikâr olan şu ki işverenini çamura sürüklediğ­i ve her fırsatta çamuru savunduğu için işini kaybetti.

Teknoloji tarafkndak­i belki de en büyük skandal Uber’deydi. Kuruculark­ndan ve CEO olan Travis Kalanick eski bir çalkşanknk­n bir blog gönderisin­den sonra istifa etti.

Bazk skandallar sadece Hollywood için değil

#Metoo kampanyası­nın kanıtladığ­ı gibi Hollywood ve Silikon Vadisi’ni çalkalayan cinsel taciz skandallar­ı hakkında hiçbir şey şaşırtmaya­cak; tüm bunların ne kadar kötü olduğunu keşfettiği­nde şok olan makul bir adam değilseniz.

Teknoloji tarafındak­i belki de en büyük skandal Uber’deydi. Kurucuları­ndan ve CEO olan Travis Kalanick eski bir çalışanını­n bir blog gönderisin­den sonra istifa etti. Söz konusu çalışan Susan Fowler yönetim destekli bir cinsel taciz kültürü tarafından nasıl firmadan uzaklaştır­ıldığını detaylandı­rmıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.