IFA 2018’e yapay zeka teknolojileri damga vurdu!

Bu ykl 58’incisi gerçekleşen IFA, Berlin’de kapklarknk açtk. Bin 814 firmankn katklkm sağladkğk fuarda yapay zeka teknolojileri ön plana çkktk. Türk şirketlerin de yerini aldkğk fuarda, son teknoloji ürünler sergilendi.

CIO Turkiye - - EKIM -

Bu ykl 58’incisi gerçekleşen IFA, Berlin’de kapklarknk açtk. Bin 814 €rmankn katklkm sağladkğk fuarda yapay zeka teknolojileri ön plana çkktk. Türk şirketlerin de yerini aldkğk fuarda, son teknoloji ürünler sergilendi.

Berlin’de Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak bilinen IFA, 31 Ağustos’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. 5 Eylül’e kadar devam eden fuarda, yapay zeka teknolojileri ön plana çıkarken, Türk firmaları da en son teknolojilerini sergile- di. Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak nitelendirilen IFA 2018, 31 Ağustos- 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Teknoloji severlerin yoğun ilgi gösterdiği fuara, yapay zeka teknolojileri damga vurdu. Akıllı ev sistemleri, robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik ve son teknoloji ile kurgulanan görüntü ve ses sistemlerinin öne çıktığı fuarda, bin 814 firma, yeni teknoloji ve ürünlerini sergiledi.

Türk şirketleri IFA’DA

Bu yıl 58’incisi düzenlenen IFA

2018’e binlerce ziyaretçi katılım gösterirken, katılımcılar arasında Arzum, Arçelik, Beko, Grundig ve Vestel gibi önemli Türk şirketleri de yerini aldı.

Geçen yıl akıllı teknolojiler, nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojilerin öne çıktığı fuarda, bu yıl da yapay zeka, ekran gerçekliği artırılmış yeni tasarım televizyonlar ve enerji tasarruflu cihazlar katılımcıların ilgi gösterdiği ürün ve teknolojiler arasında bulunuyor.

Giyilebilir robot teknolojisi

Şirketlerin tasarım, teknoloji ve inovasyonun yanı sıra bu yıl, ürünlerinde çevreye duyarlılık ve yenilenebilirliğe önem vermesi dikkat çekti. Fuarda, gelecekte otomobil dünyasında yerini alacak yeni teknolojiler de sergilendi.

Bu yıl yapay zeka teknolojilerine sık rastlanan fuarda, Lg’nin giyilebilir robot teknolojisi ilgi odağı oldu. SG ROBOTICS firması ile ortaklaşa geliştirilen LG CLOI Suitbot giyilebilir robot teknolojisi sayesinde insanlar yarı robot haline gelebilecek. Bu robot, uzun zaman ayakta kalarak ağır iş yapan çalışanlar için geliştirildi. Robot aynı zamanda felçli kişiler için de yeniden ayağa kalkma imkânı sunabilecekken insanların hareketlerini de daha farklı yapabilmelerine olanak sağlayacak.

“Taşkykck ve temizleyici robotlarla iletişim halinde olacak”

Rahat bir şekilde giyenin üstüne oturması ve doğal hareket eden eklemleri sayesinde CLOI Suitbot, yürürken, ayakta dururken ya da çalışırken belden aşağısının çok daha rahat ve doğal hareket etmesini sağlıyor. Suitbot’lar taşıyıcı ve temizleyici robotlarla iletişim halinde olabilecek. Suitbot’un ne zaman satışa çıkacağı ise henüz açıklanmadı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.