Huawei Mate 20 Lite

Huawei Mate 20 Lite, büyük ekrank, uzun kapasiteli pili ve güçlü işlemcisi ile dikkat çekiyor.

CIO Turkiye - - EKIM - Murat YILDIZ

Huawei Mate 20 Lite, büyük ekrank, uzun kapasiteli pili ve güçlü işlemcisi ile dikkati çekiyor.

Ykl sonuna doğru markalar birbiri ardkna amiral gemisi ürünlerini tanktmaya başladk. Ykl içerisinde P20 Pro ile fotoğraf çekimi konusunda liderliğe oturan Huawei, Eylül ayknkn 16’sknda da diğer amiral gemisi serisi olan Mate’in 20 Pro’sunu tanktacak. Ancak daha öncesinde Mate 20 Lite görücüye çkktk. Mate 20 Lite şimdilik ağabeyinden fazlaca ipucu vermiyor. Ancak yine orta segment bir telefon alacak olanlar için ideal bir alternatif olmayk sürdürüyor. Küçük ekran kalmadk Oyun, sosyal medya, video izleme ve daha birçok nedenden ötürü kullankcklar için artkk büyük ekran önemli. Mate 20 Lite tüketicilerin bu beklentisine

uygun olarak geliştirilmiş bir ürün. 19,5:9 geniş formatknda ve 6.3 inç büyüklüğünde olan Mate 20 Lite’kn ekrank, 1080 x 2340 piksel çözünürlüğe sahip. Büyük ekrana rağmen, elinize rahat oturuyor. Ancak bu aynk zamanda 172 gramlkk bir ağkrlkğk de beraberinde getirmiş.

Huawei Mate 20 Lite’in en büyük iddiask yeni kameralark. P20 Pro ile kamera konusunda iddiasknk en üst seviyeye taşkyan Huawei, yeni modellerde de bunu sürdürmeye devam ediyor. Mate 20 Lite’in hem arkasknda hem de önünde çift kamera var. Önde bulunan 24 ve 2 Megapiksellik kameralar sayesinde artkk derinlik hissi veren fotoğraar çekmeniz mümkün. Bu kameraya aynk zamanda bir dizi yapay zeka özelliği eklenmiş. Kamera cilt güzelleştirme, ortam aydknlatmaskna göre farklk enstantane ayarlark ve HDR çekim yetenekleri ile oldukça başarklk sonuçlar veriyor.

Arka tarafta ise 20 + 2 megapiksellik çift kamera ve LED aş bulunuyor. Bu kamera da yine HDR destekli. Her iki kamera da 1080p 30 fps video çekebiliyor. 4K ve 60 fps videolar için Mate 20 Pro modelini beklemeniz gerekecek. Ancak bu sknkftaki bir ürün için yapay zeka destekli bu kameralar oldukça başarklk sonuçlar veriyor. Özellikle arkadan kşkk aldkğknkz durumlarda hem sizi hem de arkadaki manzarayk başarklk bir şekilde göstermeyi başarabiliyor. Yapay Zeka sayesinde Portre, Mavi Gökyüzü, Kar, Antik Yapklar, Havai Fişek, Bitki, Kedi, Köpek, Metin, Yiyecek, Araba ve Gece dahil olmak 22 kategoride 500’den fazla senaryoyu tankyor ve otomatik olarak ayarlama yapkyor.

Arka tarafta bulunan iki kamerankn altkna parmak izi sensörü yerleştirilmiş. Bu ebattaki telefonlarda parmak izini arkaya yerleştirilmesi sayesinde önde buton alank bkrakklmkyor. Böylece cihazkn ebadk daha makul seviyelere iniyor. Ancak çoğu zaman arka taraftaki sensörü bulmak ve parmak izini okutabilmek sorun olabiliyor.

Arabirim ve güç

Huawei Mate 20 Lite, Android’in son sürümü olan 8.1 Oreo ile geliyor. Ter€ konusunda şimdilik bir bilgi yok. Ancak zaten Android Pie çok kksktlk bir telefon modelinde yer alkyor şimdilik. Eğer belirli bir markaya ait telefon kullanmaya alkşkk iseniz, arabirimlerin ne kadar farklk olduklarknk görürsünüz. Huawei Mate 20 Lite modeli de, markankn meşhur arabirimi olan EMUI 8.2 ile birlikte geliyor. Cihaz gücünü ise 8 çekirdekli Kirin 710 SOC işlemciden alkyor. 2.2Ghz’de çalkşan dört Cortex A73 çekirdeği ve 1,7Ghz’de çalkşan dört adet Cortex A53 çekirdeği bulunan Kirin 710 yonga seti, hem oyunlarda hem de uygulama geçişlerinde iyi bir performans sunuyor. 4GB hafkza ve 64 GB depolama birimi ile gelen Mate 20 Lite’in en beğendiğim özelliği ise 3750 miliamperlik bir batarya ile gelmesi. Böylece tüm günü rahat bir şekilde geçirebiliyorsunuz. Hkzlk şarj sayesinde ise kksa sürede bu bataryayk doldurmak mümkün.

Huawei Mate 20 Lite 3799

Tl’lik €yat etiketi ile ülkemizde satkşa sunuldu. Bu €yat aralkğknda alknabilecek en ideal seçenekler arasknda yerini aldk.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.