İnternet dünyasknda bedava yemek olur mu?

Biz bir uygulama geliştirdik, bunun için yazklkmcklara para verdik, yer tuttuk, elektrik faturalark ödedik, donankmlar-yazklkmlar kiraladkk, aldkk. Yani harcadkk da harcadkk. Tüm bunlark sizin eğlenceniz için yaptkk.

CIO Turkiye - - GÖRÜŞ - Zafer BABÜR ”Değişim Projeleri Yöneticisi”

Biz dünyanın iyilik melekleriyiz. San Francisco’da ya da Pekin’de ikamet ediyoruz ama sizi düşünüyoruz. Şu üç günlük dünyada sizin mutluluğunuz amacımız. Sosyal ağlar şirket-devletinin üyeleri olarak haftanın yedi gününden altı günü bizimle olmanızı istiyoruz. Mutluluk hormonu dopomin ekranınızda gözlerinizden beyninize akacak.

Biraz garip geldi değil mi? Gerçekten bu sosyal ağlar devletinin üyeleri yazdıkları paylaştıkları ile hep mutlu mu? Kötü adamlar bu sistemleri kullanarak kimseye zarar vermiyor mu?

Peki, Whatsapp ya da Wechat nereden para kazanıyor da tüm bunları bedava yapıyor dersiniz? Arkalarında nasıl bir sermaye var? Bu şirketlerin kâr-zarar sorumlulukları yok mu?

Aklıma takıldı. Whatsapp/ Wechat kullanıcısı olarak tüm telefon rehberiniz nerede duruyor. Telefonu kaybetseniz bile bağlantılar yok olmuyor değil mi? Gerçekten silince yazdıklarınızı hiç kimse görmüyor mu? Uçtan uca şifrelenmiş olarak gönderildiği söylenen mesajlar gerçekten bir yerlerde analiz edilip ondan sonra siliniyor olabilir mi? Hangisi hangi yöntemle bizi izliyor ya da izlemiyor? Whatsapp/wechat uy- gulamasının önüne şifreleyip onu çözen yazılım ekleyebilir misiniz?

Öte yandan “On-the-fly” analiz yazılımları günümüzün yükselen değeri. Ne kadar hızlı analiz yapabilir ve tahminlerde bulunabilirseniz o kadar mutebersiniz. “Machine Learning”, “Artificial Intelligence” her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Acaba bu uygulamalar bir değişimin parçaları olarak gelişmekte olan ülkelerde denenecek, olgunlaşınca da yeni bir dünya modeli olarak gelişmiş ülkelerde mi kullanılacak?

İşin özü para. Kapitali savunan sistemde de emeği savunan sistemde de hiçbir ticari şirket bir başkasına bile bedel bir hizmet ya da ürün vermiyor. Bu durumda internet şirketleri kime neyi neden veriyor düşünmek zorundasınız. Hele hele kurumsal bir konumdaysanız iletişimlerinizi yaparken ticari sırlarınızın korunduğundan emin olmalısınız.

İnternet şirketleri kime neyi neden veriyor düşünmek zorundasknkz. Hele hele kurumsal bir konumdaysankz iletişimlerinizi yaparken ticari skrlarknkzkn korunduğundan emin olmalksknkz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.