Lenovo Mirage Solo

Lenovo’nun Google Daydream’li sanal gerçeklik başlkğk Mirage Solo hareket etme kabiliyeti ve View-master deneyimiyle kendini sanal gerçeklik başlkklark arasknda özel bir yere konumlandkrkyor.

CIO Turkiye - - ANALIZ -

Lenovo Mirage Solo stand-alone bir sanal gerçeklik başlkğk. Yani bu başlkğk herhangi bir oyun bilgisayark, konsol, telefon ya da başka bir zkmbkrtkyla birlikte kullanmankza gerek kalmadan da çalkştkrabiliyorsunuz. Google Daydream bu konuda Lenovo Mirage Solo’yo bir hayli yardkmck oluyor, ancak ilk önce cihazkn kablosuz altk derece özgürlük özelliğine göz atalkm.

6DOF nedir?

Lenovo Mirage Solo’nun gizli soslarkn bir tanesi de altk derece özgürlük özelliği. 6DOF olarak da adlandkrklan bu teknoloji sanal gerçeklik başlkğknda izleme doğruluğunu ve yanklsamayk sürdürmek için oldukça büyük bir önem taşkyor. Facebook’un yeni sanal gerçeklik başlkğk Oculus Go’da bu özelliğin 3 açklk olank bulunuyor. Bu özellik sayesinde kullankcklar sağa, sola, yukark, aşağk bakabilir ve başlarknk eğebilir, ancak bir oyunda ağaç dalknkn altkna atlarsankz herhangi bir şey oluyor çünkü vücudunuzun hareketi takip edilmiyor. Lenovo Mirage Solo 6DOF için iki adet ön monteli kamera ve çok saykda yerleşik hareket ivme sensöründen gelen verileri kullankyor. Oyun esnasknda karşklaştkğknkz görüntü böylelikle hareketlerinizi göre tepki veriyor.

Mirage Solo’nun geliştirilmesine yardkmck olan Google mühendisleri sistemin milimetrik isabetle doğru olduğunu söylüyor. Hatta Mirage Solo’nun takibini kaybettirmek için çok uğraşmkşlar ancak cihaz yine de şaşmamkş.

Lensleri birkaç saniyeliğine örtseniz, zemini siyah bir odada veya parlak güneş kşkğknda kullansankz dahi Mirage Solo takibini kaybetmiyor. Ayrkca Microsoft Hololens’in kullanklmadan önce odayk birkaç saniye taramask gerekiyorken Mirage Solo anknda izleme sistemini devreye alabiliyor.

Özellikler

Çalkşmask için herhangi bir telefona ihtiyaç duymayan Lenovo Mirage

Solo Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisinden güç alkyor. Ayrkca cihazda Adreno 540 gra€k kartk da entegre olarak bulunuyor. Bununla birlikte Lenovo Mirage Solo sanal gerçeklik başlkğkna 4GB LPDDR4 RAM ve 64GB UFS depolama alank konumlandkrklmkş. Daha fazla depolama alankna sahip olmak isteyenler içinse cihaz 256 GB’A kadar yükseltilebilir Micro-sd depolama alank çözümü sunuyor. Lenovo 4000 mah bataryaya sahip olan başlkğkn 2,5 saate kadar çalkşma süresi sunduğunu iddia ediyor. Cihaz USB-C kablosuyla şarj oluyor.

Lenovo Mirage Solo’nun kaykş sistemi Microsoft’un Hololens ve Sony PSVR kaykşlarknkn arasknda bir tasarkm anlaykşkna sahip. Lenovo, kafankza sabitleyen arka tampon için bir mandallk sistemle sert bir plastik bant kullankyor. Bazk sanal gerçeklik sistemleri bunlara ek olarak bir üst kaykş ekleyerek öndeki ağkrlkğk dengelemeye çalkşkyor. Lenovo ise başlkğk yerinde tutmak için büyük bir alkn pedi kullanklkyor. Diğer ayarlama bandk ise yaklaşkk bir inç kadar başlkğk ileriye ve geri hareket ettirmeye yarkyor. Lenovo Mirage Solo 5.5 inç boyutunda 2560×1440 çözünürlükte ekranla birlikte geliyor. Her ay için 1280×1440 çözünürlük sunan cihaz Oculus Rift ve HTC Vive’a göre daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip. Mirage Solo görüntüyü oluşturmak ve 110 derecelik bir görüş alank vermek için çift Fresnel asferik lens kullankyor. Bu değer, 100 derecelik açk sunan Oculus Go’dan daha iyi bir değer. Lenovo Mirage Solo Daydream adk verilen bir işletim sistemiyle birlikte geliyor. Android 8.0 üzerine kurulu olan bu işletim sistemi sanal gerçeklik için özel kullankck dostu bir arayüze sahip.

Bu işletim sistemi sayesinde

Google Playstore’dan sanal gerçeklik uygulamalarknk indirmede bir skkkntk çekmiyorsunuz. Üçüncü parti uygulama indirmek istiyorsankz bunu bilgisayarknkzk kullanarak yapmankz gerekiyor, ancak üçüncü parti bir uygulama kurduğunuzda bunu sanal gerçeklik arayüzünden çalkştkrmakta birtakkm skkkntklar olabilir.

Sonuç

Lenovo Mirage Solo birçok özelliğiyle diğer sanal gerçeklik gözlüklerine oranla müşterilerini etkilemeyi beceriyor. PC seviyesi bir sanal gerçeklik gözlüğünden hiçbir eksiği olmayan cihazkn 6DOF izleme özelliğiyle ön plana çkkkyor. Lenovo Mirage Solo’nun kolay kurulumu, sunduğu kablosuz deneyim ve Chromecast uyumu Mirage Solo’yu tek başkna bir sanal gerçeklik gözlüğü olarak özel bir yere koyuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.