Artan kurlar ile giriş seviyesine ilgi artacak

CIO Turkiye - - ARALIK - Murat YILDIZ

Artan €yatlar ile birlikte tüketiciler için giriş seviyesi bilgisayarlar artkk daha cazip hale geliyor. Peki bu cihazlar ile işimizi yönetmek mümkün mü? Hometech CEO’SU Emir Aral, bu sorunun ve daha fazlasknkn cevabknk CIO Dergisi için verdi.

Artan fiyatlar ile birlikte tüketiciler için giriş seviyesi bilgisayarlar artkk daha cazip hale geliyor. Peki bu cihazlar ile işimizi yönetmek mümkün mü? Hometech CEO’SU Emir Aral, bu sorunun ve daha fazlasknkn cevabknk CIO Dergisi için verdi.

Dijitalleşen dünyada kurumlar sürekli yeni teknolojileri takip etmeli ve çalışanlarına bu teknolojileri sunabilmeleri gerekiyor. Tüketiciler ve işletmelerin yeni bilgisayar satın alma süreçlerinde en büyük sıkıntı ise artan maliyetler. Birçok yeni nesil bilgisayarın maliyeti günümüzde 10 bin liralara kadar çıkabiliyor. Ancak giriş seviyesi bilgisayarlar bu işin çözümü olabilir. 35 yıldır Türkiye’de teknoloji ürünleri ve oyun dağıtımı faaliyetleri gösteren Hometech, yeni bilgisayarları ile giriş seviyesi bilgisayar pazarını Türkiye’de yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. İnce, hafif ve uzun pil ömrüne sahip bu yeni notebookların pazardaki nasıl konumlandığını ve satış hedeflerini Hometech CEO’SU Emir Aral ile konuştuk.

Bir kullanıcı neden giriş seviyesi bilgisayar almalı?

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu en üst seviye bilgisayar satın almak istiyor. Ancak satın aldıkları bu bilgisayarın özelliklerinin ve gücünün yalnızca %20 ’sini kullanıyorlar. Fazladan satın aldıkları özellikler ve performans için bir sürü para ödemiş oluyorlar. Bizim yeni seri ürünlerimiz, insanların ihtiyaç duydukları temel işlevleri yerine getiren ve bunları da küçük ve hafif ebatlara sığdıran modellerden oluşuyor. Yani hem daha az para veriyorsunuz hem de tam ihtiyacınız olan daha yenilikçi özellikler satın almış oluyorsunuz.

Giriş seviyesi notebook pazarında ne durumdayız? Satış beklentileriniz nedir?

Türkiye’de şu anda giriş seviyesi notebook pazarında satışlar, toplam bilgisayar satışlarının %15’ini oluşturuyor. Ancak bu Afrika’da ya da Doğru Avrupa ülkelerinde %40’lara geliyor. Bizim hedefimiz bu penetrasyonu yükseltmek. İlk hedefimiz ise bunu %25’e yükseltmek. Örneğin Türkiye’de en çok satılan işlemci Intel i5 işlemci. Halbuki internette gezinme ve ofis uygulamaları için bunun daha azı da yeterli gelebilir. Hometech olarak bizim yerli bilgisayar oyuncuları arasındaki pazar payımız ise %10 civarında. Giriş seviyesi yeni ürünlerimiz ile bunu artıracağımıza inanıyoruz. Bir Hometech notebook ile kullanıcı neler yapabilir?

Öncelikle bilgisayarın hepsi Windows 10 işletim sistemine, Intel işlemcilere ve yüksek performanslı SSD disklere sahip. Bu bilgisayarlar ile aslında tüketicinin yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yok. Oyun da oynayabilir, internette gezinebilir, film izleyebilir, ofis işleri ile uğraşabilir ya da öğrenciler ödevlerini hazırlayabilir. Elbette çok yüksek performans gerektiren oyunları oynayamazlar. Depolama alanı biraz kısıtlı gibi görünebilir ancak bunları da dilerse kullanıcı artırabilir ya da harici bellekler kullanabilir. Özellikle artan döviz kurlarından sonra bilgisayar fiyatları çok arttı ve şirketler donanım maliyetlerini biraz daha düşürmek istiyor. Bu aşamada örneğin KOBİ’LER için Hometech bilgisayarlar çok makul bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. Bir KOBİ çalışanının sunum yapmak, sahada uzun süreli pil dayanımı ile gezmek, yazı yazıp, Excel dosyaları ile uğraşmak ya da e-postalarını kontrol etmek için gerekli tüm gücü ve özellikleri Hometech bilgisayarda bulması mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.