Havayolu şirketleri büyük tehdit altknda!

Hong Kong merkezli havayolu kuruluşu Cathay Paci€c’te 9,4 milyon yolcuya ilişkin verilerin skzdkğk ortaya çkktk. Söz konusu güvenlik ihlali, havacklkk sektöründeki en bilinen ihlallerden üçüncüsü olarak dikkat çekti.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

Cathay Pacific Havayolları, siber suçluların Cathay ve alt şirketi Hong Kong Dragon Airlines Limited yolcularından oluşan 9,4 milyon kişinin kişisel verilerine eriştiği bir güvenlik ihlali yaşandığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre veri sızıntısı sonucunda yolcu isimleri, uyruk bilgileri, doğum tarihleri, telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi pek çok nitelikli kişisel veri ele geçirildi.

Şirketin Hong Kong borsası için yaptığı açıklamada sızıntının 860 bin pasaport numarası, 245 bin Hong Kong kimlik numarası, 403 tarihi geçmiş kredi kartı numarası ve doğrulama kodu olmayan 23 kredi kartı numarasından oluştuğu belirtildi. Ayrıca sık uçan yolcuların program üyelik numaraları, tarihsel seyahat bilgileri ve müşteri hizmetleri yorumlarına da erişildi. Ancak bu arada hiçbir şifreye erişilmediğine inanılıyor.

Saldırganların Cathay sistemlerine nasıl girdiği hakkında herhangi bir bilgi yok. Ancak havayolu şirketi, ihlalin ilk olarak Mart ayında keşfedildiğini ve Mayıs 2018’de teyit edildiğini söyledi. Cathay tarafından yapılan açıklamada, “Şirket olay tespit edilir edilmez, konuyu araştırmak ve olaya dâhil olmak üzere harekete geçti. Şirketin elinde herhangi bir kişisel bilginin amacı dışında kullanıldığına dair bir kanıt bulunmuyor” ifadelerine yer verildi.

Air Canada ve British Airways’de de yaşandk

Bu, son iki ay içerisinde havacılık sektörünü vuran üçüncü veri sızıntısı. Ağustos sonunda Air Canada’nın mobil uygulamasında yaşanan güvenlik ihlali 20 bin yolcunun verilerini açığa çıkardı. Bir hafta sonra ise British Airways, 380 bin ödeme kartının bilgilerine erişilerek, kullanıcı verileninin çalındığını açıkladı. Ancak Cathay Pacific Havayolları’nda yaşanan 9,4 milyon kişiye ait sızıntı, havacılık sektörünün en büyük veri sıkıntısı olarak değerlendiriliyor. Konunun, havayolu merkezinin bulunduğu Hong Kong’un nüfusundan daha fazla kişiyi etkilediğine dikkat çekiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.