Dijital reklam yatkrkmlarknda rekor artkş kaydedildi

İnternet Reklam Yatkrkmlark Raporu açkklandk. Rapora göre, 2017’nin ilk yarksknda 40,3 milyar dolar olan dijital reklam yatkrkmlark, 2018’in ilk yarksknda yüzde 23 artkşla 49,5 milyar dolara ulaşarak rekor kkrdk.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

Rapor bu büyümenin temel dayanakları olarak dolaysız marka ekonomisini ve mobil ticaretteki artışı gösteriyor. Tüketiciler artık fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak yerine yeni dijital-odaklı, doğrudan tüketiciyle buluşan markaları ve ürün gruplarını tercih ediyor. Bu tarz ürünlerin genellikle mağazalarda yer almaması da reklam verenleri ve perakendecileri bu yeni tüketicilere mobil üzerinden ulaşmaya yönlendiriyor.

Raporda öne çıkan diğer başlıklar şu şekilde:

*Dijital video reklam yatırımları geçen yıla oranla yüzde 60 artarak ilk yarıyılı 7 milyar dolar ile tamamladı. Bu yatırımların yüzde 60’ını mobil video reklam yatırımları oluşturuyor.

• Dijital ses reklamları yüzde 31 artarak 2018 ilk yarıyı 935 milyon dolar ile tamamladı. Böylece geçen yılın toplam gelirlerini 1,8 milyon dolar geçmiş oldu.

• Dijital reklam yatırımlarının neredeyse 3’te 2’sini (yüzde 63) oluşturan mobil, 2017 ilk yarısına göre yüzde 54 artışla büyümeye devam ediyor.

• Reklamverenler 2018’in ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 42 artışla Mobil’e 30,9 milyar dolar yatırım yaptı. Geçtiğimiz yıl bu rakam 21,8 milyar dolar idi.

• Mobil arama reklam yatırımları yüzde 37 artışla 13,5 milyar dolara uğraştı. Masaüstü tek başına 9,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

• Mobil arama reklam yatırımları, toplam arama motoru reklamlarının yüzde 59’unu oluşturdu.

• Mobil display reklam yatırımları, ilk yarıyılı yüzde 45 artışla 11,7 milyar dolar ile tamamladı, böylece toplam display reklam yatırımlarının yüzde 74’ünü oluşturdu.

• Sosyal medya yatırımları ise 2018 ilk yarıyı yüzde 38 artışla 13,1 milyar dolar ile tamamladı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan IAB CEO’SU Randall Rothenberg, “Bu rakamlar display, arama motoru, mobil video fark etmeksizin Dijital reklamcılığın markaların tüketicileriyle iletişim kurduğu güçlü mekanizmalardan biri olduğunu ortaya koyuyor. Dolaysız markaların kendi işletmelerini yarattığı ve diğer bütün işletmelerin de bundan faydalandığı dikkat çekici bir gerçek” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.