Büyük veri Cmo’nun rolünü naskl değiştiriyor?

Büyük veri Cmo’lark her zamankinden daha sorumlu yapkyor. Öyle ki, Cmo’larkn artan bir biçimde sadece sorumluluklarknkn değil aynk zamanda beklentilerinin de büyümekte olduğu fazlaskyla dikkat çekiyor.

CIO Turkiye - - KARIYER -

Geçmişte pazarlama departmanları ile IT departmanlarının yan yana çok fazla zaman geçirmesi şart değildi. IT kararları Cio’nun vermesine bırakılırken pazarlama kararları da Cmo’nun ellerine teslim ediliyordu. Bugün ise işler değişti ve söz konusu C-seviye roller yavaş yavaş birbirine yaklaşmaya başladı.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir Gartner çalışmasına göre; “bir zamanlar nispeten dar ve kurumsal It’nin özelleşmiş bir tamamlayıcısı olan pazarlama teknolojisi artık neredeyse işletmeyi sürdüren çekirdek sistemlere eş yatırımları stokluyor” şeklinde konuşuyor Gartner’dan Jake Sorofman.

Bu çalışma Cmo’ların artan bir biçimde sadece sorumluluklarının değil aynı zamanda beklentilerinin de büyümekte olduğu trendini destekliyor. Leapfrog Marketing Institue’un bir çalışmasına göre pazarlama üst yöneticilerinin yüzde 92’si pazarlama ve teknoloji harcamalarının Roi’sini kanıtlamak için daha fazla baskı altında olduğunu belirtiyor.

Teknoloji üzerindeki yeni odak ve Roi’nin kanıtlanması için artan taleplerle modern CMO rolü evrim geçiriyor. Bu trendlerin en büyük etmenlerinden bir tanesi ilk defa teknolojinin her bir doların nereye gittiği ve nasıl geri geleceğine dair daha maksatlı olmayı mümkün hale getirmesi.

Kesinlik

“Reklama harcadığım paranın yarısı çöpe gitti; problem şu ki hangi yarısının olduğunu bilmiyorum.”

Bu tekrar tekrar yineleniyormuş gibi görünen o ifadelerden bir tanesi. Her ne kadar bu alıntı geçmişte doğru ve kesin olabilse de, bugün işler değişti; büyük oranda teknoloji sağ olsun. Her bir doların nereye gittiği ve nereden geldiğini bilmeye geldiğinde beklentiler evrim geçirdi.

Büyük veri pazarlama gayretlerinin kesinlik ve doğruluğunu geliştirmede önemli teknolojik etmenlerden biri oldu. Dataflog’un bir makalesinde şöyle açıklanıyor: “Büyük Veri’den önce pazarlama kampanyalarının ne kadar başarılı olduğunu ölçmek için pazarlamacılar her türden araç, hüner ve hatta eski tarz içgüdülere dayanıyordu. Bugün ise Büyük Veri sanal bir piyasada testlerin yürütülebildiği simülasyonlar sağlıyor. Bu da kampanyaların her zamankinden daha modern olduğu, değişikliklerin ve ince ayarlamaların pazarlama kampanyası başlamadan evvel yerleştirilebildiği manasına geliyor.” Kesinlik ve ölçümlerdeki artışla, bu büyük verinin pazarlamaya getirmiş olduğu bir sonraki değişime yönlendiriyor.

Daha büyük bütçeler, daha fazla inceleme

2016-2017 Gartner CMO harcamaları anketi verileri gösterdi ki, ardışık üç yıldır 5 milyar dolardan fazla gelire sahip işletmeler pazarlama bütçelerini toplam gelirlerinin yüzde 13’üne çıkarttı. Yıllık gelirleri 250 ile 500 milyon dolar arasında olan firmalar ise pazarlama harcamalarını yüzde 10’a yükseltti.

Bu anket verilerini pazarlama teknolojilerine yapılan harcamalardaki artışla birleştirdiğinizde, bunların başa baş ilerlediği netleşiyor.

Teknolojinin bunların tamamında nasıl bir rol oynadığını tartışırken Bright Funnel CEO’SU Chris Mann şunları söyledi; “Büyük veri, analitikler, dijital, otomatik öğrenme, algoritmalar; bu inovasyonlar sadece pazarlama Roi’sini arttırmıyor aynı zamanda ROI’YI yönlendiren etmenlerde daha derin bir görülebilirlik sağlıyor. Pazarlamacılar yönlendirdikleri gelir üzerine daha fazla ışık tutma yeteneğine sahip olduklarından giderek artan bütçelere erişebiliyorlar. Esasında pazarlama organizasyonu sıklıkla çalışan maaşları çıkarıldıktan sonra P&L üzerinde ikinci en büyük masraf kalemine sahip Bütçeniz ne kadar büyükse daha fazla detaylı incelemeye sahip olursunuz.”

Teknoloji üzerindeki yeni odak ve Roi’nin kanktlanmask için artan taleplerle modern CMO rolü evrim geçiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.