Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik ile bilgide yeni bir çağ başlıyor!

CIO Turkiye - - ARALIK - Derya COŞKUN SAYIN

Eğitim sektöründe artkrklmkş gerçeklik ve yapay zekankn giderek yerleşeceğini belirten Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardkmcksk Münir Kundakçk, “İkisi aynk anda kullankldkğknda her türlü bilgiye en ilginç haliyle ulaşklacak” dedi.

Eğitim sektöründe artkrklmkş gerçeklik ve yapay zekankn giderek yerleşeceğini belirten Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardkmcksk Münir Kundakçk, “İkisi aynk anda kullankldkğknda her türlü bilgiye en ilginç haliyle ulaşklacak” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Eğitim Çözümleri Destekli Dijital Dönüşüm Etkinliği’ni gerçekleştiren Microsoft, katılımcılarla, katma değerli hizmetler ile dijital dönüşüm yolculuğunda nasıl ilerleyebilecekleri konusunda fikirlerini paylaştı. Bu özel etkinlikte bir araya geldiğimiz Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, eğitim sektörüne verdikleri önemin uzun yıllardır devam ettiğini söylerken, “Temelinde inandığımız bir kavram var, oradan yola çıkıyoruz. Teknolojinin ölçeklenebilir olarak bazı problemleri çözebildiğine inanıyoruz” dedi.

Bugün eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatan Kundakçı, eğitimdeki birtakım aksaklıklara da değindi. Aksak- lıkları çözmenin bir yönteminin de teknolojinin eğitimin geniş kitlelere erişebilmesi açısından fayda sağlaması olduğunu ifade eden Kundakçı, aynı zamanda teknolojinin farklılıkları azaltan bir boyutundan da bahsetti. Kundakçı, “Çok iyi bir eğitime çok para vererek ulaşabilecek kişi sayısı sınırlı. Ancak çok iyi bir eğitimi teknoloji sayesinde milyonlarca kişiyi ulaştırabilirsiniz. Erişenlerin sayısı arttıkça maliyetler

değişmeyeceği için kişi başına maliyeti de aşağı çekebilirsiniz. Dolayısıyla bizim felsefemiz buradan yola çıkıyor” diye konuştu.

“130 bin öğretmene ulaştkk”

Son birkaç yıllık çalışmanın sonucunda 1 program ile 130 bin öğretmene ulaştıkları bilgisini veren Münir Kundakçı şöyle konuştu: “Öğretmenlere hem teknolojiyi anlatıyoruz hem teknolojiyi nasıl anlatabileceklerini anlatıyoruz hem de teknolojiyi kendi eğitimlerinde nasıl kullanabileceklerinden bahsediyoruz. Bu sayede de 130 bin öğretmene eriştik, o öğretmenler milyonlarca öğrenciye erişti, milyonlarca öğrenciyi sadece teknoloji ile tanıştırmadık, aynı zamanda daha iyi öğrenme de sağladık. Farklı okul tiplerinin farklı olanakları var. Türkiye son yıllarda bu konuda çok ileri gitti. Birçok okulda bugün bilgisayar laboratuvarı var. Öğrencilerin kendilerine ait ya da devlet tarafından verilen bilgisayarları var. Fakat kullanımın nasıl yapılacağı bilinmediği için bunlar birçok yerde atıl kalıyor. İşte bu noktada bir programımız var, Microsoft Yenilikçi Öğretmen Programı... Programda tam olarak bunu adreslemeye çalışıyoruz. Yapmaya çalıştığımız olanaklar dâhilinde maksimum fayda elde edilmesini sağlamak istiyoruz. Türkiye’deki her öğretmene ve onlar üzerinden her öğrenciye ulaşana kadar hedefimize ulaşmış sayılmayız. ”

“Eğitimde erişilebilirlik en büyük engellerden biri”

Eğitim noktasında 4 önemli fırsata dikkat çeken Münir Kundakçı, “Bunlar kişiselleştirilmiş eğitim, artırılmış gerçeklik olgusu, yapay zeka ve oyunsallaştırma. ‘Artırılmış gerçeklik’in özellikle Hololens ile içinde olduklarını belirten Kundak- çı, oyunsallaştırma konusunda da Minecraft çözümünden bahsetti.

Eğitim noktasında erişilebilirlik konusunun en önemli engellerden biri olduğunu kaydeden Kundakçı şöyle devam etti: “Bu büyük oranda adreslenmiş durumunda. Bana kalırsa en önemli konu, bir konunun nasıl öğrenileceği noktasında merak uyandırmak. ‘Araştırmayı, bilgiye ulaşmayı ve o bilgiyi kendim için düzenlemeyi öğrenirsem, bunları gelecek için de adresleyebilirim’ düşüncesi çok önemli. Az önce bahsettiğim 4 önemli alandan 2’si büyük oranda kullanılıyor. Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka da giderek daha fazla yerleşecek. Bu ikisinin önündeki senaryoların yaratacağı etki çok daha fazla olacak. Bunların ikisi aynı anda kullanıldığı takdirde, bir araçla dünyadaki her türlü bilgiye en ilginç haliyle ulaşma imkânı doğacaktır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.