G20’nin 16 ‘akil’ ismi, yol haritası çizdi

Bugün kamuoyu ile paylaşılacak rapordaki tavsiyelerin hedefi “küresel ekonomik istikrarın güçlendirilmesi ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması” olarak belirlendi.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - EVRİM KÜÇÜK/

G20’nin kamuda, özel sektörde ve bilim dünyasında başarıları bulunan 16 kişilik ‘akil insanlar’ grubu küresel finansal sisteminin ‘yol haritası’nı belirledi. G20 Küresel Finansal Yönetim Seçkin İnsanlar Grubu’nda Ekonomiden Sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da yer alıyor. Raporda finansal kurumların yönetimine yönelik öneriler var.

Sanayileşmiş ülkeler grubu G20 tarafından oluşturan ve kamuda, özel sektörde ve bilim dünyasında önemli başarıları bulunan 16 kişilik bir ‘akil insanlar’ grubu küresel finansal mimari ve uluslararası finansal kurumların yönetimiyle ilgili kapsamlı öneriler içeren bir ‘yol haritası’ belirledi.

Aralarında Ekonomiden Sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski başkanı Jean Claude Trichet, Goethe Üniversitesi Finasal Araştırmal Bölüm Başkanı ve ECB eski Baş Ekonomisti Otmar Issing gibi isimlerin yer aldığı G20 Küresel Finansal Yönetim Seçkin İnsanlar Grubu’ndan uluslararası finansal kurumların yönetimiyle ilgili bir tavsiye raporu istendi. Bugün kamuoyu ile paylaşılacak rapordaki tavsiyelerin hedefi “küresel ekonomik istikrarın güçlendirilmesi ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması” olarak belirlendi.

Yeni krizleri tetikleyebilecek risklere karşı tedbirler

21 Nisan 2017’de kurulan grup tamamen bağımsız bir şekilde çalıştı. Kurulan dört kişilik sekreterya, gruba lojistik destek verdi. Bir buçuk yıllık süre içinde grup, dünyanın farklı şehirlerinde sekiz kez bir araya geldi; bilim dünyasından, düşünce kuruluşlarımdan, uluslararası finans kurumlarından, sivil toplum kuruluşlarından ve özel sektörden görüşler aldı; geniş çaplı istişareler gerçekleştirdi. Küresel finansal krizin başlamasından bu yana geçen on yıllık süre içerisinde yapılanlar, devam eden sorunlar, yeni

krizleri tetikleyebilecek risk alanları ve alınabilecek önlemler etraflıca değerlendirildi.

Raporda sunulacak önerilerin uygulanabilir nitelikte olmasına özellikle önem verildi. Bu önerilerin bir

kısmı hızlı bir şekilde hayata geçirilecek nitelikte. Çok sayıda önerinin ise en geç birkaç yıl içinde uygulama aşamasına geçmesi mümkün. Nihai rapor, grup üyelerinin tam mutabakatıyla oluşturuldu.

AKİL ADAMLAR GRUBUNDA KİMLER VAR? G20 Küresel Finansal Yönetim Seçkin İnsanlar Grubu’nda Ekonomiden Sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanında şu isimler yer alıyor: Tharman Shanmugaratnam, Jacob A. Frenkel, Ngozi Okonjo-Iwela, John B. Taylor, Sufian Ahmed, Otmar Issing, Raghuram Rajan, Jean Claude Trichet, Takatoshi Ito, Fabrizio Sacomanni, Andreis Velasco, Marek Belka, Nora Lustig, Nicolas Stern, Zhu Min

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.