İTO BELGELERİNE YÜZDE 10 İNDİRİM UYGULANACAK/

YEP'in, Enflasyonla Mücadele Programı ile güçlendirildiğini savunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, oda olarak kendilerinin de belge hizmetlerinde %10 indirim uygulayacaklarını söyledi.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - SERCAN AKINCI/

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında birçok şirket yüzde 10 indirim kararı aldığını açıklamıştı. İstanbul Ticaret Odası da yıl sonuna kadar üyelerine yönelik belge hizmetlerinde %10 indirim kararı aldı.

İTO Ekim Ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ABD’nin ilk kez Türkiye’ye karşı ekonomik tavır aldığını söyledi. Bu nedenle, yaz aylarında dolar-TL kurunda ciddi bir sıçrama gözlendiğini ifade eden Avdagiç, “İşte bu noktada önemli bir sonuç ortaya çıktı ve TL’nin değer kaybı, 2 yıllık bir dönem içerisinde yüzde 100’ün üzerine çıktı. Bu durum ise enflasyona, 17-18 puanlık bir negatif etki olarak yansıdı” dedi. Avdagiç, 860 milyar dolar GSYH’ya sahip olan Türkiye’nin tüm sorunların üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu kaydetti.

Özel sektör kamudan 2 önemli adım bekliyor

Yeni Ekonomi Programı’nın Enflasyonla Mücadele Programı ile güçlendirildiğini savunan Avdagiç, şöyle devam etti: “Böylece yaşadığımız sıkıntılı sürecin en az zararla atlatılması adına stratejik bir dönüm noktası daha geride bırakılmıştır. Geçmişte enflasyondan çok çekmiş bir ülke olarak bugün enflasyonla mücadelede yek vücut olmamızı çok anlamlı buluyorum. Çünkü hem 70’li yıllarda, hem de 80’li yıllarda enflasyonla mücadelede başarılı olamamanın sebebi, toplum olarak topyekûn bir mücadele yapamamamızdı. İşte önceki günkü toplantıda, sadece hükümet yetkililerini değil, aynı zamanda iş dünyası mensuplarını, meslek örgütlerini, kısaca tüm ekonomik paydaşları tam bir kararlılık ve işbirliği içinde görmek,

enflasyonla mücadelede umudumuzu artırmıştır.”

İTO olarak enflasyonla mücadele konusunda her türlü desteği verdiğini dile getiren Avdagiç, yüksek enflasyonun bir anlamda üretim ve tasarrufa da zarar verdiğini vurguladı. 423 bin üyeye sahip İTO’nun enflasyonla mücadele konusunda örnek olması için yönetim kurulunda bir karar aldıklarını bildiren Agdaviç, “2018 sonuna kadar İTO'nun üyelerine yönelik belge hizmetlerinde %10 indirim uygulanacaktır. Ticaret sicil harçlarımız ve bazı diğer hizmet bedellerimiz kamu tarafından belirlendiği için onlarda indirim yapamıyoruz. Ama bedeli Odamız tarafından belirlenen belge hizmetlerinde indirime gidiyoruz. Böylece biz de enflasyonla topyekün mücadelede fiilen yerimizi almış olacağız” dedi.

Agdaviç, KDV iadeleri ve KOBİ’lerin borç yapılandırmasının ardından şimdi de özel sektörün kamu alacaklarının ödenmesinin bir takvime bağlanmasıyla ilgili adım beklediklerini söyledi.Avdagiç, artan maliyetler nedeniyle zor duruma düşen, kamudan ihale almış müteahhitler için fiyat farkı kararnamesi çıkarılmasını ya da müteahhitlere ceza uygulanmadan işinden çekilme hakkı tanınmasını beklediklerini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.