Yıllık 7.5 milyar lira daha az kömür ithal edeceğiz

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL - ANKARA - DÜNYA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait 7 sahanın ruhsat devriyle, potansiyeli yüksek bu alanları üretime açtıklarını belirterek, bu alanlarda yılda 18.6 milyon ton ek üretim yapılacağını söyledi. Dönmez, “Böylece yeni sahalarda yıllık 7.5 milyar liralık ithal kömürün ikamesini yaparak, cari açığın kapanmasına önemli katkıda bulunacağı” dedi.

Maden sahalarının işletilmesiyle ilgili devir imza töreni Enerji Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Törende, TTK ve TKİ’ye ait ait 7 saha için, Erdemir Madencilik, TÜMAŞ, Emsa Enerji, İmbat Madencilik, FERNAS, Demir Export ve Yapı-Tek ile devir imzaları atıldı. İmza töreninden önce konuşan Bakan Fatih Dönmez, son yıllarda enerjinin büyümede motor gücü olduğunu belirterek, “Son yıllarda artan arama çalışmalarıyla kömür rezervlerimizi yüzde 100’den fazla bir oranda artırdık. Ancak mevcut potansiyelimiz bu rakamın oldukça üzerinde. Şimdi bu yüksek potansiyeli hep birlikte harekete geçirme vakti geldi. TTK ve TKİ’ye ait söz konusu ruhsat devriyle kaynaklarımızı ekonomik, güvenli ve verimli bir şekilde değerlendireceğiz” değerlendirmelerini yaptı.

18,6 milyon ton ilave kömür üretimi

TTK’ya ait alanlarda yıllık ilave 3 milyon ton, TKİ’ye ait alanlarda ise ilave 15,6 milyon ton üretim gerçekleştirileceğini belirten Bakan Dönmez, “TKİ’nin ruhsatlarında 25 ila 30 yıl olarak öngörülen proje sürecince yaklaşık 72 milyar lira değerindeki yerli kömür ekonomiye kazandırılacak. Söz konusu dönemde sahalardan kamuya 21 milyar lira gelir akışı sağlanacak. TTK’nın ruhsat alanlarında ise yaklaşık 200 milyon tonluk bir üretim sahası yatırımcılara açılacak. Böylece sözleşme süresi boyunca 25 milyar liralık ithal kömür ikamesi sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Yeni yatırım ve üretimlerin beraberinde yeni istihdamları getireceğini belirten Dönmez, devredilen sahalarda toplamda 15 bin 500 kişilik yeni istihdamın yatırımcılar tarafından sağlanacağının bilgisini verdi. Türkiye’de mevcut kömür üretiminde yaklaşık 35 bin kişinin çalıştığını söyleyen Bakan, “Sahaların devri ile bu sayının neredeyse yarısı kadar istihdamı tek kalemde sağlayacağız. Böylece kömür sektöründe 50 bini aşkın vatandaşımız çalışma imkânı bulacak” dedi. Bu sayının, kömürle ilgili yan sanayi ve hizmet sektörlerini de hesaba katıldığında, dolaylı yoldan 500 bin kişiye çıkacağı belirtildi.

Yeni modelle cari açığın azalmasına da önemli katkılar sağlanacağını belirten Dönmez, “Yeni sahalarda yıllık 7.5 milyar liralık ithal kömürün ikamesini yaparak, cari açığın kapanmasına önemli katkıda bulunacağız. Yani 7.5 milyar lira ithal kömüre ödediğimiz paranın tamamı yurt içinde kalacak ve yeni yatırımlar için değerlendirilecek. Türkiye geçen yıl toplam 37 milyon ton kömür ithal etti. Bu da yaklaşık 4 milyar dolara tekabül ediyor. Bu sözleşmeler sayesinde yerli kömür sahalarından yaklaşık 19 milyon ton kömür üreterek kömür ithalatına ödenen meblağı yarı yarıya azaltacağız” dedi.

Türkiye’nin enerji, kaynak potansiyeli ve ekonomi gücüne inandığını söyleyen Dönmez, “Bu alanlarda tek bir işletmeci üretim yapsın demek; bu kaynaklar heba olsun, yatırıma dönmesin, yeni istihdam alanları açılmasın, Türkiye enerjide dışa bağımlı kalmaya devam etsin demekle eş değerdir” diye konuştu.

Madencilik sektöründe teknolojinin gelişimine ve sahalarda kullanımına ilişkin adımlar atılacağının altını çizen Dönmez, Avustralya, ABD gibi yer altı kömür madenciliğinde önde gelen ülkelerden örnekler verdi. Dönmez, “Avustralya, ABD gibi yer altı kömür madenciliğinde başı çeken ülkelerin çalışan başına aldığı randıman yaklaşık 11 ton/yevmiye. Biz de ise bu rakam 1,5 ton/yevmiye. Sadece kol gücüyle olmaz. Verimliliği artırmak için tıpkı bu ülkeler gibi teknolojinin bütün imkânlarından yararlanmak zorundayız. Yılda 100 milyon ton ve daha üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Daha geniş alanlarda üretim yapabilmek için gerekli know-how’u ülkemize getireceğiz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.