'Game of Thrones’ benzetmesi

IMF-DÜNYA BANKASI YILLIK TOPLANTILARI’NDA SERT ELEŞTİRİ

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Bali’de devam eden IMF- Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında düzenlenen oturumda konuşan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yaşanan ticaret savaşlarına dünyaca ünlü “Game of Thrones” dizisi hikayesi ile göndermede bulundu. Dizide büyük savaşın başlayacağına işaret eden “Winter is coming (Kış geliyor)” sözlerini hatırlatan Widodo, ekonomik anlamdaki gerginliklerin kendileri için artık yettiğini kaydetti.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yaşanan ticaret savaşlarına dünyaca ünlü “Game of Thrones (Taht Oyunlar)” dizisi hikayesi ile göndermede bulundu.

Bali’de devam eden IMF- Dünya Bankası Genel Kurulu Yıllık Toplantıları kapsamında düzenlenen oturumda konuşan Widodo, dünyada yaşanan ekonomik sorunlar ve ticaret savaşlarına Taht Oyunları dizisiyle göndermede bulunarak, “Batmakta olan bir dünyada zaferin bir anlamı olmadığını” söyledi.

‘Winter is coming’

Ekonomisi büyük ülkeler arasındaki gerilimin finansal piyasalarda kargaşaya neden olduğunu vurgulayan Widodo, son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntıların üstesinden gelinmesinde, ünlü dizinin hikaye- sinde krallık içerisinde büyük savaşın başlayacağına işaret eden “Winter is coming (Kış geliyor)” sözlerine atıfta bulunarak ekonomik anlamdaki gerginliklerin kendileri için artık yettiğini kaydetti. Widodo, “sorunlar içinde tek başına başta oturmanın hiçbir kazanım sağlamayacağını, aksine paylaşılan güçle topyekun zorlukların üstesinden kolayca gelinebileceğini” belirtti.

Ülkelerin sadece kendi çıkarlarına odaklanmasının dünya ekonomisine ve kendilerine de bir fayda sağlamayacağının altını çizen Widodo, diğer ülkeleri kapsayacak şekilde iş birliğine önem verilmesi ve küreselleşme konseptinden uzaklaşılmaması gerektiğini dile getirdi.

Widodo ayrıca ülkeler arası zayıf iş birliği ve koordinasyonun birçok soruna neden olduğuna dikkati çekti. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de IMF-Dünya Bankası toplantıları kapsamında düzenlenen basın toplantısında, küresel büyümeye ilişkin Çin ve ABD arasında yaşanan ticari gerilimlerden endişe duyduğunu belirtmişti. Bali’de 8 Ekim’de başlayan IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları 14 Ekim’e kadar sürecek.

Jon Snow’un ‘Ak Gezenler’le çarpışması, Games of Thrones’un en iyi kılıç sahnelerinden biri olarak gösteriliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.