Kurum: İmar barışında süre uzatma yok

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışında süre uzatılmasına ilişkin, “Şu an için bir uzatma düşüncemiz yok. 31 Ekim’de tekrar değerlendireceğiz” dedi.

Sivas’a yaptığı ziyarette Kurum, imar barışına ilişkin, “Bugüne kadar Türkiye’de imar barışına yaklaşık 6,3 milyon vatandaşımız başvurdu ve bedeli yaklaşık 4,1 milyar lira. Sivas’taki başvuru sayısı 37 bin 403 ve yapı kayıt belgesi alan vatandaşımız da 5 bin kayıt belgesi alınmış durumda. Bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırıldı. Bakanlık olarak atıl hazine arazilerini kiralama projemiz var. Buna ilişkin 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini vatandaşımıza kiralıyoruz. Diğer taraftan 34 milyon metrekare araziyi de hayvancılık ve endemik bitki- lerin yetiştirilmesi amacıyla yine vatandaşımıza kiralama projemiz var. Buna ilişkin tüm Türkiye de çok yoğun bir katılım var. Sivas’ta başvuru sayısı 600 kişi ve giderek artıyor.”

Kurum, kente kurulacak 2. üniversite olan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yeriyle ilgili karar vereceklerini de açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.