Blockchain Platformu kuruldu

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

BKM Genel Müdürü ve Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Yürütme Kurulu Üyesi Soner Canko, “Henüz blockchain konusunda hiçbir ülke ya da hiçbir şirket öne geçmiş değil. Eğer bu konudaki çabalarımızı doğru organize edersek önemli bir fırsat olarak kullanabiliriz” dedi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü ve Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Yürütme Kurulu Üyesi Soner Canko, blockchain konusunda hiçbir ülke ya da hiçbir şirketin öne geçmediğini, bu konuda doğru organize olunursa fırsatların kullanılabileceğini söyledi. Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun (BCTR) Yürütme Kurulu tanıtıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Soner Canko, az zamanda çok iş başardıklarını belirterek, 32 üyeye ulaştıklarını, Türkiye’nin birbirinden değerli markalarıyla bir araya geldiklerini kaydetti. Canko, şunları söyledi: “Blockchainin Türkiye için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Henüz blockchain konusunda hiçbir ülke ya da hiçbir şirket öne geçmiş değil. Bu nedenle ülkemiz için bu konuyu çok önemsiyorum. Eğer bu konudaki çabalarımızı doğru organize edersek önemli bir fırsat olarak kullanabiliriz. Yeni iş fırsatları açısından da imkanlar sunuyor. Türkiye gibi genç ve ye- tenekli nüfusun olduğu bir ülkede, blockchain gibi devrimin yeni iş imkanları açısından da olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum.”

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı teknolojinin gelişmesiyle UBER, airbnb ve Google’ın anlayışları değiştirdiğine değinerek, “Bizlerin yalnız Türkiye’de değil dünyada bütün yeni kavramları ve bunlara gelecek aşırı talebi karşılayabilecek ve bunları tehlikeden fırsata çevirecek olanak haline getirmemiz gerekiyor” dedi.

Meyve verebilecek bir ağaç

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş da "Blockchain kolektif davranışa dönüşebilirse meyve verebilecek bir ağaç. Biz kolektif bilinç ile çalışmak için buradayız. Türkiye’nin önündeki bu fırsatı kaçırmaması için destek olmaya çalışacağız" dedi.

BTCTurk CEO'su Özgür Güneri de "Blockchain açısından hazırsanız büyük bir fırsat, değilseniz yıkıcı etkisi olabilir” şeklinde konuştu.

BCTR YÜRÜTME KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞUYOR: TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, BKM Genel Müdürü Soner Canko, Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel, Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özistek, BTCTurk Üst Yöneticisi (CEO) Özgür Güneri ve Ford Otosan CDO’su Hayriye Karakuzu Karadeniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.