Sanal dünyada başarı hikâyesi yazıyorlar

Dünya Gazetesi - - BRİFİNG - ADANA-AA

Adana’da KOSGEB desteğiyle kurulan Imaginite Yazılım, sınırları aşan bir başarı hikâyesine imza atıyor. Şirketin kurucuları arasında yer alan 29 yaşındaki Erhan Korkmaz, geliştirdiği iki bilgisayar ve bir mobil oyunla ihracat yapar hale geldi. Lisenin ardından Hindistan’da yazılım mühendisliği eğitimi alan 29 yaşındaki Erhan Korkmaz'ın öyküsü, bir süre özel bir şirkette çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönmesiyle farklı bir boyut kazandı. KOSGEB'in girişimcilik eğitimlerine katılan genç mühendis, geliştirdiği projeyle kurumdan hibe almaya hak kazanarak Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Teknokent’e kabul edildi. Imaginite Yazılım'ın üç yıl önce oyun ve animasyon ürünleriyle faaliyetine başladığını söyleyen Erhan Korkmaz şirketin kat ettiği yolu, "Geliştirdiğimiz iki oyunu, e-ticaret yöntemiyle yurtdışına sattık. Kısa sürede satışlarımız 40 binin üzerine çıktı. Cep telefonları için yazdığımız oyun ise 100 binden fazla indirildi" diye anlattı. Çizgi film ve animasyon sektörüne de giren şirketin önemli işlerinden biri de halen bir ulusal televizyon kanalında yayınlanan İstanbul Boğazı altında yaşayan balıkların konu edildiği “Maceracı yüzgeçler” adlı çizgi film oldu. Ortadoğu ülkelerine satışı da gündemde bulunan çizgi film, dünya çapında video paylaşım sitelerinde büyük oranda izlenme rakamlarına ulaştı.

Yeni bir oyun daha geliştirdik

Yurtdışı ve içinde toplam 20 kişilik bir ekiple çalıştıklarını söyleyen Erhan Korkmaz, ArGe sürecinin tamamının Adana’da gerçekleştiğinivurgulayarak, “Şu sıralar üzerinde çalıştığımız yeni bir oyunu tamamladık. Onun da başırılı olacağına inanıyoruz" dedi.

Firmasının sektörde ulaştığı konumu "ilham verici" olarak nitelendiren Korkmaz, kısa sürede yaygınlaşan hikayenin diğer şirketleri ve girişimcileri de umutlandırdığının altını çizdi. Korkmaz'ı şu sıralarda en çok heyecanlandıran proje ise Çukurova Üniversitesi'nde animasyon ve dublaj stüdyoları kurulmasında yer almak. Projenin Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından onaylandığını belirten genç mühendis, teknik detaylarının hazırlanmasına yardımcı olduklarını ifade ederek şu bilgileri verdi: “Üniversitede animasyon sektörü üzerine bazı stüdyolar kurulacak. Çizgi filmlerimizin her şeyini burada hazırlıyoruz ama seslendirme için İstanbul'a gidiliyor. Çünkü Adana’da dublaj stüdyosu yok. Proje tamamlandığında bir filmin bütün ayaklarını Adana'da üretmiş olacağız. Bu, sektörü daha da büyütecek."

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.