Festo Türkiye’yi masaya yatırdı kapasite artırımına hazırlanıyor

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Festo’nun düzenlediği “Rüzgâr değil, yelken yön belirler!” ana temalı etkinlik, şirketin Tuzla'daki merkez binasında gerçekleşti. Teknolojik değişimler, Endüstri 4.0, sarsıcı yenilikler, yeni iş modelleri gibi konuların tartışıldığı etkinlikte konuşan Festo Türkiye Genel Müdürü Osman Türüdü, “Bu ortamda biz sanayiciler ne yapmalıyız gibi soruların cevaplarını arayacağız” dedi.

Türkiye’nin özel zamanlardan geçtiğini ifade eden Festo Avrupa Ülkeleri Müdürü Giampiero Bighiani de mevcut ekonomik daralma ve Türk Lirası'ndaki devalüasyonun bir süre önce kendi ülkesi İtalya’da da yaşandığını vurguladı.

Müşterilerinin bulunduğu her yerde olmak istediklerini kaydeden Bighiani, şöyle devam etti: “Eskiden ürünlerimizin yüzde 80’ninden fazlası Almanya’da üretiliyordu. Bugün Festo ürünleri 3 kıtada aynı kalitede üretiliyor. Bunu pazarımıza yakın olmak ve sizlere hızlı ulaşabilmek için tercih ediyoruz. Türkiye esneklik, hız ve fiyat açısından güçlü ülkelerden biri, bu yüzden sizlere daha yakın olmak istiyoruz. Biliyorsunuz Türkiye 2009’dan beri Festo’nun Global Satın Alma Ağı içinde yer alıyor. İste- diğiniz ürünleri Türkiye’deki tesisimiz sayesinde size birkaç gün içinde teslim edebiliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki üretim kapasitemizin arttığını göreceksiniz.”

'Kalıpların dışına çıkamazsak fark yaratamayız'

İnovasyon ve teknolojiye yatırım yaptıklarını dile getiren Festo Avrupa Ülkeleri Müdürü Giampiero Bighiani, bunun yanında insanı odağa aldıkları için güvenliğe de hatırı sayılır bir bütçe ayırdıklarına dikkat çekti.

Bighiani, konuşmasının devamında Festo’da dijitalleşmeye verilen önem ve somut çalışmalara da değindi. İtalyan yönetici Avrupa’da otomasyon endüstrisinin hangi yöne doğru gittiği ve bu yeni trendlerin makine ve tesis üreticilerine, son kullanıcılara neler sağlayabileceğine ilişkin görüşlerini de aktardı.

Bighiani’nin konuşmasının ardından Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin de söz aldı. “Nereden geldik nereye doğru gidiyoruz?” konulu konuşmasıyla Türkiye panoraması çizen Alkin, “Mevcut çizilmiş kalıpların dışına çıkamadığımız sürece yaptığımız işte fark yaratamayız” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.