Albayrak: Cari denge bir sürprize gebe

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yıl sonunda cari denge çok daha büyük bir sürprize gebe. Detayını vermeyeyim ama istikamet çok güçlü, olumlu ve çok iyi yönde seyrediyor” dedi.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - BURSA - DÜNYA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ağustos ayında başlayan süreçte 2008 finansal krizinden farklı olarak kur, faiz ve enflasyon alanında çok büyük bir operasyonla karşı karşıya kalan Türkiye’nin bugün çok daha iyi ve güçlü bir konumda olduğunu belirtti. Albayrak, bu seyrin devamı halinde yıl sonunda cari dengenin çok büyük bir sürprize gebe olduğunu ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ağustos ayında başlayan süreçte 2008 finansal krizinden farklı olarak kur, faiz ve enflasyon alanında da çok büyük bir operasyonla karşı karşıya kalan Türkiye’nin bugün çok daha iyi ve güçlü bir konumlda olduğunu belirtirtti ve bu seyrin devamı halinde yıl sonunda cari dengenin çok büyük bir sürprize gebe olduğunu söyledi.

Bakan Albayrak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) gerçekleşen “Adım Adım Ekonomi” programında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 16 yıldır her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da ciddi bir başarı hikayesi ortaya koyduğunu, bu hikayeyi adım adım inşa ederken bankacılık ve finans sektörü, kamu, özel, reel sektör hepsinin topyekun çok ciddi bir ivme ortaya koyduğunu söyledi. Albayrak, şöyle devam etti: “2023’e doğru hızla ilerlerken büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme noktasında en önemli eşikler- den birini 24 Haziran seçimleri ile geride bıraktık. 2013’ten bu yana birçok dahili ve harici sınamanın ardından 24 Haziran seçimiyle milletimiz bu iktidara 5 yıllık yeni, önemli ve güçlü bir yetki verdi. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Türkiye bir yandan yapısal dönüşümlerini hayata geçirecek diğer yandan da dünyanın en güçlü üretim ekonomilerinden biri olma yolunda çok önemli adımlar atacak."

“Bertaraf ettik, püskürttük”

Konuşmasında, Türkiye’nin geçen ağustos ayından itibaren çok geniş kapsamlı spekülatif bir atakla karşı karşıya kaldığını ifade eden Albayrak, şunları söyledi: “2008 Eylül ayında yaşanan küresel finansal krizin etkileri eylül, ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart seçimleri, nisan, mayıs, haziran yaklaşık 1.5-2 yıl, bunun bertaraf edilmesi noktasında 4-5 çeyrek boyunca küçüldü. Hep birlikte yaşadık. Ağustos ayında yaşadığımız süreç 2008 finansal krizinden farklı olarak kur, faiz ve enflasyon alanında da çok büyük bir operasyonla Türkiye’yi karşı karşıya koymasına rağmen işte 2 ayda o kadar hızlı ve güçlü adımlarla ki bunun en büyük temellerinden biri de bu yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin getirdiği hızlı, güçlü aktif karar alma mekanizmalarıyla şükürler olsun, uyumlu ve koordinasyonla çok hızlı refleksler vererek, bu sürecin birçoğunu bertaraf ettik, püskürttük.”

“Birçok sektör doları 8.5’dan hesaplayarak fiyatlar oluşturmuş”

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, eylül ayındaki yüksek enflasyon rakamlarına da değinirken “Eylül ayında bu fiyatlardaki anomalite, fiyatlama anomalitesinin oluşturduğu dalgalanma, köpük, her neyse... Eylül ayı enflasyon raporunu detaylı bir şekilde incelediğimde, birçok sektör, bu belirsizlikten dolar kurunu 8.5’ten fiyatlayarak, tahmin alarak bir fiyatlama ortaya koymuş. Bu dönem geçti. Bu süreç ortadan kalktı” dedi.

Ekonom iyi gün gün, sektör sektör takip ettiğini dile getiren Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok net bir şekilde altını çizmek istiyorum; Türkiye, ağustos ve eylül ayından çok daha iyi, güçlü, pozitif noktada. Gerek kurda, gerek ülkenin CDS primlerinde, gerekse kredi faizlerinde çok daha iyi bir noktada. Eylül ayından bu yana sağladığımız tüm bu gelişmeler, fiyatlama davranışlarına pozitif bir şekilde yansımaya başladı, daha da yansıyacak. Onun için burada reel sektörümüze de iş düşüyor. Birkaç aylık bu fırsatçı fiyatlama davranışları geride kaldı. Artık çok daha sorumlu, bu bilinçle hareket edecek adımların atılmasını bekliyoruz. Türkiye ekonomisini, milletin refahını ve milli para birimini hedef alan bu ataklara karşı iki aylık bu süreç, ülkemize çok büyük bir tecrübe kazandırdı ve bu süre zarfında ekonomimizde meydana gelen etkileri teker teker ortadan kaldırmaya başladık, devam ediyoruz. Faiz dışı fazla hedeflerimizin aynı şekilde durduğunu ve güçlü bütçe disiplini kararlılığımızı aynen koruduğumuzun altını bir kez daha çiziyorum. Öyle popülist yaklaşım, şudur, budur yok. Seçime gidiyoruz, bütçe disiplini, mali disiplin, sıkı para politikaları... Öyle bir şey de yok.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.