İklimlendirme sektörü ihracatı 3.8 milyar dolara çıktı

Dünya Gazetesi - - ARTI HABER - YEŞİM ARDIÇ / ANKARA

İklimlendirme sektörü ihracatının 2018 Ocak-Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 3.8 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Sektörün ekim ayı itibariyle son 12 aylık ihracatı da yüzde 19.2 oranında artarak 4.5 milyar dolar oldu. Sektörün yıl sonu hedefi olan 5 milyar dolara yakın bir seviyede yılı kapatması bekleniyor.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre 10 aylık dönemde klima sistem ve elemanlarında ihracat yüzde 56 artışla 286 milyon dolar, yalıtım elemanlarında yüzde 41 artışla 78 milyon dolar, tesisat sistem ve elemanlarında yüzde 17 artışla 1 milyar 455 milyon dolar, havalandırma sistem ve ekipmanlarında yüzde 16 artışla 368 milyon dolar, ısıtma ekipmanlarında yüzde 14 artışla 1 milyar 40 milyon dolar, soğutma sistem ve ekipmanlarında ise yüzde 15 artış- la 543 milyon dolar tutarına ulaştı. Yine 10 aylık dönemde ürün grupları bazında en fazla ihracat artışı; yüzde 342 artışla soğutucu akışkanlarında gerçekleşirken bu ürün grubunu yüzde 143 artışla soğutma kuleleri, yüzde 66 artışla klima cihazları ve aksam parçaları, yüzde 41 artışla filtreler, yüzde 25 pompalar ve aksamları izledi.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, özellikle ihracat hacminin düşük olduğu uzak pazarlara yöneldiklerini, yeni pazar arayışı içinde olduklarını kaydetti. Bu çerçevede Şili, Arjantin ve Tanzanya’ya ticari heyet düzenlediklerini ve 2019 yılı için de yine yoğun bir ticari heyet programı yaptıklarını dile getiren Şanal, “ABD, Kanada, Lübnan, Pakistan ve Hindistan’da organizasyonlarımız olacak. Almanya, Rusya ve Dubai’de sektörel fuarlarda yer alacağız” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.