EXİMBANK’IN TOPLAM DESTEĞİ GELECEK YIL 48.4 MİLYAR $’A YÜKSELECEK/

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Eximbank’ın bu yılın ilk dokuz ayında 18.3 milyar doları kredi, 12.2 milyar doları ihracat kredi sigortası olmak üzere ihracatçılara toplam desteğini 30.5 milyar dolara yükselttiğini açıklayan Ticaret Bakanı Pekcan, gelecek yıl desteğin yüzde 10 artacağını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eximbank’ın ihracatçılara desteğinin yıl sonunda 44 milyar dolara, önümüzdeki yıl ise yüzde 10 artışla 48.4 milyar dolara yükseleceğini söyledi. Pekcan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, “Eximbank bu yılın ilk 9 ayında 18.3 milyar doları kredi, 12.2 milyar doları ihracat kredi sigortası olmak üzere ihracatçılara toplam desteğini 30.5 milyar dolara yükseltti” dedi. Yıllıklandırılmış ihracatın Ekim’de 166.8 milyar dolara ulaşarak tarihi rekora ulaştığını da belirten Pekcan, “Yıl sonunda ihracatın 170 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz” dedi. Bu yıl içinde 186,599 esnaf ve sanatkara 16.3 milyar TL kredi kullandırıldığını da belirten Pekcan, Ekim 2018 itibarıyla esnaf ve sanatkarın kredi bakiyesinin 30.6 milyar TL’yi aştığını da belirtti.

Zeytin Dalı Gümrük Kapısı hayata geçti

Pekcan serbest bölgelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada son zamanda artış eğiliminde olduğu gibi özel ihtisas serbest bölgeleri kurmak ve bu bölgelerde yazılım, bilişim, yüksek tek-

noloji ve katma değeri yüksek ihracatı teşvik etmektir” dedi. “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi AB ile ticari ilişkilerimizde en önemli gündem maddesini oluşturuyor” diyen Pekcan, Suriye Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nın da önceki gün itibarıyla hayata geçtiğini söyledi. Pekcan, Irak ve Gürcistan ile yeni hudut kapılarının açılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini de kaydetti.

İhracatta hedef ve öncelikli ülkeler belirlediklerine de değinen Pekcan, “Çin, Rusya, Hindistan ve Meksika’yı odak ülke olarak belirleyerek sektör ve eyalet bazında hazırlayacağımız eylem planlarıyla söz konusu ülkelere yönelik faaliyetlerimizi yoğunlaştıracağız” dedi. Son dönemde küresel ticarette korumacı politikaların arttığına da dikkat çeken Pekcan 2017 yılında ihracatın 893 milyon dolarının ticaret politikası önlemine tabi iken bu rakamın 2018 ilk dokuz ayda 5.6 milyar dolara yükseldiğine de dikkat çekti.

ABD’nin çelik petrol borularındaki telafi edici vergi uygulamasına karşı açılan davanın lehte sonuçlandığına da dikkat çeken Pekcan, “Açtığımız davada nihai kararı da yakında bekliyoruz. 2019’da Türkiye ve firmalarımıza yönelik uluslararası hukuki dayanağı olmayan ticaret politikalarına haklarımızı kullanarak karşı durmaya devam edeceğiz” dedi. Pekcan, bugüne kadar müteahhitlerin yurtdışında 121 farklı ülkede 370 milyar dolarlık 9,400’den fazla proje üstlendiğine de dikkat çekti ve Türkiye’nin uluslararası müteahhitlik gelirlerinde dünyada sekizinci sırada olduğunu söyledi.

BONOLARA KARE KOD GELİYOR Ticaretin kolaylaştırılması kapsamında geçen yıl kare kodlu çek uygulamasını devreye aldıklarını anımsatan Pekcan, “Bugün itibarıyla bankalarca basılan kare kodlu çek sayısı 68 milyona yaklaştı. Önümüzdeki dönemde aynı uygulamayı bonolara da getirecek, kayıt dışılığı sona erdireceğiz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.