Altay Tankı’nın seri üretimi için imzalar atıldı

Savunma Sanayii Bakanlığı, 250 Altay tankının seri üretimi için BMC ile sözleşmeyi imzaladı. Fiyatın 'rekabetçi' olduğu açıklandı,

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Altay muharebe tankının 250 adet seri üretimi için Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında sözleşme imzalandı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilk tankın 18 ay sonra teslim edileceğini açıklandı. BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, ihaleye katılırken ortak olarak anlaştıkları yabancı şirketin danışman olarak hizmet vereceğini belirtti. Altay tankı için yurtiçinde motor geliştirme çalışmaları yeni başladığı için, ilk tanklarda yabancı üretim motor kullanılacak.

Altay muharebe tankının 250 adet seri üretimi için Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında sözleşme imzalanırken, sözleşmenin mali değeri belirtilmedi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, düzenlenen basın toplantısında ilk seri üretim tankın 18 ay sonra teslim edileceğini ifade ederek, “Rekabetçi bir fiyatla BMC bu ihaleyi aldı. İhalenin sonuçlanması, fiyatların yenilenmesi, bizim sıkıştırmamız ve pazarlıklar sonrası ihale sonuçlandı” dedi.

SSB’nin verdiği bilgiye göre seri üretim süreci kapsamında ilk etapta 40 adet tank, daha sonra zırh sistemi ve alt sistemleri geliştirilmiş 210 adet daha tank üretilecek. Proje kapsamında insansız atış kulesi olan Altay tankı geliştirilip üretilmesi de öngörülüyor. Projenin paydaşları ara- sında Roketsan, Aselsan, MKE ve Havelsan bulunuyor. Tankın prototipi 2009 yılında başlayan sözleşme kapsamında Otokar ana yükleniciliğinde geliştirildi. Otokar seri üretim için teklif vermişti.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, ihaleye katılırken uluslararası bir şirket ile ortaklık kurduklarını, ancak bu ortaklığı “bozduklarını” ve yabancı şirket ile ortaklığın danışman olarak hizmet vereceğini belirt- ti. Sancak projede birlikte çalışacağı şirketlere dair herhangi bir açıklama yapmadı ancak BMC’nin Alman ağır sanayi şirketi Rhein Metall ile ortak olduğu Rheinmetall BMC Savunma Sanayi (RBSS) adlı bir şirketi bulunuyor. Demir ise imza töreninde yaptığı konuşmada seri üretim sürecine ilişkin yapılan görüşmeler ve pazarlıklar sonucunda “maliyet etkin” bir tankın ortaya çıktığını belirtirken, tankın motorunun kim tarafından yapılacağını ilişkin farklı haberlerin çıktığını belirtti. Savunma sanayi sektöründe pek çok farklı proje ve sistemde Türkiye’nin nihai hedefinin yerli üretime ulaşmak olduğunu belirten Demir, “Biz Türkiye’nin bağımsız hareket etmesinin önündeki engelleri aşmak zorundayız. Tabii ki yabancı ortaklara kapıyı kapatmıyoruz, işbirliği yapmak isteyenlere kapımız açık. Ama olmazsa olmazımız milli olması, kısıtlara asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

İlk tanka yerli motor yetişmedi

Türkiye tüm temel savunma teknolojilerinde fikri mülkiyet hakkına sahip olmak istese de Altay tankı için yurtiçinde motor geliştirme çalışmaları yeni başladığı için, ilk tanklarda yabancı üretim motor kullanılacak. Demir, gazetecilerin sorusu üzerine şu cevabı verdi: “18 ay sonra üretilecek ilk tanka yerli motor yetişmiyor. Prototipteki motor Alman malumunuz. Almanlardan ‘vermiyoruz, motor gelmeyecek’ diye bir haber yok. Ancak biz B ve C planımızı hazırlamış durumdayız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.