Huawei’nin ‘kızı’ piyasayı gerdi

Telekom devi Çinli Huawei’nin sahibinin kızı Kanada'da tutuklandı, ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısı hisse senedi ve emtia piyasalarında sert satışları tetikledi.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - DIŞ HABERLER

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşında verilen 90 günlük mola sonrası piyasalar bir tutuklama haberi ile sarsıldı. Çinli telekom devi Huawei’nin kurucusunun kızı olan, şirketin CFO’su Meng Wanzhou, İran yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile Kanada’da tutuklandı. Wanzhou’nun ABD’de yargılanması bekleniyor. Haber hisse senedi ve emtia piyasalarında sert satışları tetikledi.

Dünyanın başlıca cep telefonu ve telekom ekipmanı üreticilerinden Çinli Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve aynı zamanda mali işlerden sorumlu en üst düzey yöneticisi (CFO) Meng Wanzhou’nun İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklanması piyasalardaki sarsıntıyı büyüttü. Meng’in tutuklanması, hafta sonunda ticaret savaşına 90 gün süreyle ara veren ABD ile Çin’in arasının yeniden açılmasına yol açmasından korkuluyor.

Kanada Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO’su Meng, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımla- rını delmek suçlamasıyla tutuklandı. Açıklamada, ABD yönetiminin talebi üzerine tutuklanan Meng’in bugün ilk duruşmasına çıkmasının planlandığı bildirildi. Meng’in ABD’ye iade edilmesi durumunda ise New York eyaletinin Doğu Bölgesi Mahkemesinde yargılanacağı öğrenildi. ABD Adalet Bakanlığı, Çinli akıllı telefon üreticisi ve telekomünikasyon devi Huawei’ye, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açmıştı. Tutuklama, dünyanın en büyük iki ekonomik gücü arasındaki gerilimin sadece gümrük vergilerinden değil, teknolojik üstünlük yarışından da kaynaklandığını yatırımcılara düşündürüyor.

Borsalara ve metallere sert satış geldi

ABD ve Çin hafta sonunda yıl boyunca piyasalar üzerinde baskı yaratan ticaret savaşına 90 gün süreyle ara vermişti. Ancak Huawei’nin CFO’sunun tutuklanmasının iki ülkenin aralarındaki derin sorunları üç ayda çözemeyeceğine yöne- lik şüpheleri artırması piyasalarda tekrar baskı yaratmaya başladı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ise önceki gün yüzde 1.4 kaybın üzerine dün de yüzde 1.7 geriledi. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 2’yi aştı. Londra’da FTSE 100 ve Paris Cac yüzde 2.4 gerilerken, İtalyan borsasındaki kayıp yüzde 2.5’i buldu. Dünyanın en büyük iki ekonomi- si arasındaki ticari gerilimin artacağı beklentisi emtia piyasalarına da satış getirdi. Tarifelerin Çin’in alımlarını olumsuz etkileyeceği beklentisiyle LME’de üç ay vadeli bakırın tonu yüzsde 1.5’ten fazla değer kaybederken; alüminyum yüzde 1.4, çinko yüzde 1.3, nikel yüzde 2.4, kurşun yüzde 1.2, ka- lay yüzde 1.0 düşüş kaydetti.

Getiri eğirisine dikkat

Huawei’nin üst düzey yöneticisini tutuklanması tutuklaması pi- yasalardaki düşüşü tetikleyen faktörlerden biri. Yatırımcının Amerikan ekonomisinde resesyon endişesi de satış dalgasını büyütüyor. ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin düzleşmesi, yani uzun ve kısa vadeli getiriler arasındaki farkın azalması, resesyon endişelerini gündeme getirerek hisse senedine olan iştahı sarsıyor. İki ile 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi arasındaki fark 10 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi. 10 yılık tahvilin faizi dün yüzde 2.89 seviyesine gerilerken, 2 yıllıkların faizi yüzde 2.764 düzeyinde bulunuyor. Getiri farkının azalması ekonomik yavaşlamanın bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Piyasalar uzun vadeli tahvil getirilerindeki gerilemeyi önümüzdeki dönemde ekonominin zayıflayacağı şeklinde yorumluyor.

CFO, Meng Wanzhou’nun ABD'nin uyguladığı İran yaptırımlarını deldiği iddia ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.