Uludağ’da turizm sezonu için geri sayım başladı

Uludağ’da kar kalınlığı 35 cm’ye ulaştı. Aralık ayı sonuna doğru daha fazla kar yağışı bekleyen otel ve işletmeciler hazırlıklarını hızlandırırken, Uludağ’da sezonun 15 Aralık itibari ile başlaması planlanıyor.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Türkiye’nin kış merkezlerin başında gelen Uludağ’da kar kalınlığı 35 cm’ye ulaştı. Aralık ayı sonuna doğru daha fazla kar yağışı bekleyen otel ve işletmeciler hazırlıklarını hızlandırırken, beyaz cennet de yılbaşı için gün sayılıyor. Uludağ’da sezonun 15 Aralık itibari ile başlaması planlanıyor.

Geçen yıl kapalı olan otellerin de bu sezon açılmasıyla yatak kapasitesi 5 bine ulaşacak olan Uludağ’da bu yıl Arap ülkeleri ve Almanya’dan da turist bekleniyor. Döviz kurundaki artış nedeniyle Uludağ'ın bu yıl daha uygun fiyatlı tatil arayan yerli ve yabancı turistin gözdesi olacağını ifade eden Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, “Bu yıl itibariyle Arap ülkeleri ve Almanya’dan da turist bekliyoruz. Bu yıl ucuz tatil yapmak isteyen Türkiye’yi tercih edecek” dedi. Beceren, yabancı turist oranının yüzde 25 seviyesinde olduğunu ifade etti

Otellerin sezona hazır olduklarını aktaran Beceren, “Tesislerimiz henüz işletmeye açılmadı. Ancak yaklaşan yılbaşı için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Geçen

yıl Ağaoğlu My Mountain ile Kervansaray Uludağ otelleri kapalıydı. Birinci bölgedeki Ağaoğlu oteli yıkıldı. Yeniden ihaleye çıkacak. Kim alır ne zaman yapar, ne

zaman biter meçhul. Kervansaray Uludağ ise bu sezon işletmeye açılacak. Geçen yıl 4 bin 500 olan yatak kapasitesi de 5 bine ulaşılacak. Bu yılki kış turizminden umutluyuz” değerlendirmesinde bulundu.

Teleferik 1 milyonun 100 bin yolcu taşımayı hedefliyor

Teleferikte yaz aylarının daha hareketli geçtiğini söyleyen Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul ise, “Dövizdeki artışa bağlı olarak Uludağ’ın daha iyi bir sezon geçirmesini bekliyoruz. Avrupa’ya, Bulgaristan’a giden turistler de yerel kayak merkezlerine yöneliyor. Uludağ’ın şansı yüksek. Teleferik her yıl taşıyacağı yolcu sayısını yüzde 10-15 seviyesinde artırıyor. Bu yıl yaklaşık 1 milyon 100 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz” dedi.

“Rus ve Azeri turist bekliyoruz”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Murat Saracoğlu da, Uludağ’ın kış turizmine hazır olduğunu ifade ederek, “Yabancı ülkelerden Rus ve Azeri grupların yoğun katılımını bekliyoruz. Kasım ayında 200 kişilik Rus grup geldi ve Uludağ’a hayran kaldı. En büyük beklentimiz kar yağışının istenilen seviyede olması ve kış sporlar için istenilen düzeye gelmedi. 2019 senesi önceki yıllardan daha yoğun ve hareketli geçmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.