Yerli otomobile Kayseri daveti

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yerli ve milli otomobil yatırımı için bilgi altyapısının yanı sıra istendiği kadar arsa vermeye de hazır olduklarını ifade ederek, yatırımın Kayseri’ye gelmesi için ısrar etmeye devam edeceklerini söyledi.

Erciyes Mühendislik Zirvesi’nde konuşan Büyüksimitci, Kayseri’nin sahip olduğu büyük sanayi kuruluşları ile Türkiye’deki iller arasında 7. markalaşma becerisi ve yenilik, sıralamasında 4. patent tescili sıralamasında 5. rekabet edebilirlik ve ihracatta ise 12. sırada olduğunu söyledi. Büyüksimitci, “Kayseri’den 169 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2018 yılını 2.2 milyar dolar civarında bir ihracat rakamı ile kapatacağız. Bu nu daha yukarılara çekmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Yerli otomobil yatırımına ilişkin de değerlendirmede bulunan Büyüksimitci, bunun için daha çok limana yakın illerin tercih edildiğini, ancak Türkiye’de sanayileşme mantığının değişmesi gerektiğini söyledi. Büyüksimitci, “Avrupa ve ABD'de görüyoruz ki ciddi otomotiv yatırımları liman şehirlerine yapılmıyor. Limana yakınlık her zaman anlam ifade etmiyor. Artık nakliye çok gelişti ve Türkiye’nin her yerinden dünyanın her yerine rahatlıkla ürün gönderebiliriz. Türkiye’nin topyekün kalkınabilmesi için endüstri, üniversite ve bilgi altyapısı olan Kayseri ve Konya gibi illerde stratejik yatırımlar yapılması gerekiyor. Kayseri gibi illere yapılacak yatırımın etrafındaki 15-20 ile direkt katkı sağladığını görüyoruz. Yerli otomobil yatırımının da bu bağlamda değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise “Yerli otomobilin en azından yan sanayisinden birkaç ürünün Kayseri’ye gelmesi gerekiyor. Bunun için gereken her şeyi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Zirveye 20 ülkeden 500 öğrenci katıldı

Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) 15 Temmuz Kampüsü’nde gerçekleştirilen Mühendislik Zirvesi için 20 farklı üniversiteden yaklaşık 500 öğrenci Kayseri’ye geldi. Zirvede öğrencilerin özel sektör temsilcileriyle 3 gün boyunca diyalog kurmalarını sağlayacaklarını ifade eden ERÜ Rektörü Prof. Mustafa Çalış, “Araştırma üniversitesi olmamızda mühendislik fakültemiz lokomotif görev üstlenmiştir. Önümüzdeki dönemde üniversite sanayi işbirliğini ön planda tutan bir yönetim yaklaşımı ile hareket edeceğiz ve bu işbirlikleri ile öğrencilerimizin önü daha da açılacak” dedi.

Mühendislik Zirvesi’nin ana sponsoru olan Kemerli Metal’in Genel Müdürü Yusuf Kenan Şimşek de eğitim konusunda örnek bir çalışmaya imza attıklarını belirterek, “Eğitimi ilerlet, kaldığın yerden devam et” sloganıyla başlattıkları kampanya ile mavi-beyaz yaka tüm çalışanlarına mevcut eğitimlerinin üzerine çıkma şansı verdiklerini söyledi. Şimşek, üniversite öğrencilerini mühendisliği sahada görmeleri için şirketlerine davet etti.

Erciyes Mühendislik Zirvesi'ne, (soldan sağa) Mehmet Büyüksimitci, Ömer Gülsoy, Ersin Fener ve Yusuf Kenan Şimsek katıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.