Hangi firma nerede yatırım yaptı?

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Beyçelik, Romanya’da 500 kişi çalıştırıyor

Dacia ve Ford fabrikalarına üretim yapmak için 2017 yılı başında Romanya’da fabrika satın alan Beyçelik Gestamp, buradaki yatırımını büyütme kararı aldı. 10 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesisin kapasitesini artırdıklarını anlatan Beyçelik Holding CEO’su Baran Çelik, 10 bin metrekarelik yeni bir ilave fabrika yatırımı yaptıklarını aktardı. Çelik, “Tesisin daha verimli hale gelmesi için Türkiye’de elde ettiğimiz know how’ı oraya aktarıyoruz. Romanya fabrikası büyüme potansiyeli olan Doğu Avrupa pazarına açılan bir kapı. Oradaki hedefimiz Romanya pazarıydı. Orada iki büyük ana sanayinin olması orada bizi yatırıma teşvik etti. Şu anda orada 500 çalışan var” açıklamasını yaptı.

Coşkunöz, Romanya’da 2020’de seri üretime geçiyor

Coşkunöz Holding bünyesindeki Coşkunöz Metal Form ile İtalyan Magnetto ortaklığında kurulan Coşkunöz MA, Romanya’da 20 milyon euroluk tesis yatırımı için düğmeye bastı. Tesiste Renault’un 2020 yılında piyasaya süreceği DACIA Logan aracının 12 farklı modeli için 8 yıl boyunca parça üretimi yapılacak. 2019’da üretim bandının deneme amaçlı aktif olacağı tesis, 2020 yılında seri üretime

geçtiğinde birinci fazda yıllık 27 bin ton çelik işleme kapasitesine ulaşacak. Romanya’daki fabrikadan Renault’nun Piteşti ve Cezayir fabrikalarına da parça gönderilecek. Romanya Dragasani’de yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda devreye alınacak üretim tesisinde transfer ve progresif presler, robotik punta, gazaltı kaynak ve rollform prosesleri ile üretim yapılacak. Tesiste 37 milyon euro başlangıç cirosu hedefleniyor. Coşkunöz CEO’su Erdem Acay, “Otomotiv üretim kapasiteleri pazara en yakın yerlerde konumlanıyor. Türkiye’de şu anda satılandan çok daha fazla üretim kapasitesi var. Doğu Avrupa’nın öne çıkmasının nedeni Avrupa’nın içinde üretimin en ucuz olduğu bölgeler olması. Ana sanayilerin ihtiyacı olan kapasite artık Türkiye’de var. Bizim dışa açılmamız ve lojistik avantajı sağlayarak müşteriye yakın olmamız gerekiyor. Doğu Avrupa’daki teşvikler de cazip” dedi.

Doğu Pres de Romanya’da fabrika kuruyor

Ürün gamında sızdırmazlık pulları, torna parçaları, enjektör gövdesi ve enjektöre ait alt parçalar yer alan Doğu Pres de Romanya’da yatırıma başladı. 2020 yılında faaliyete girecek olan fabrikada üretilecek ürünler Çin, İngiltere, Fransa ve Polonya’ya gönderilecek. Yatırım tamamlandığında toplam

kapasitede ilk etapta yüzde 15’lik artış kaydedeceklerini belirten Doğu Pres Genel Müdürü Alper Uysal, yatırım büyüdükçe iş hacminin de büyüyeceğini vurguladı.

Ak Otomotiv Slovenya’da premium segmentte üretim yapacak

Küçükoğlu Holding bünyesindeki Ak Otomotiv de Slovenya’da şirket kurdu. Ak Otomotiv, burada Audi, Aston Martin ve Lamborgini gibi premium segmentteki araçlar için pedal grupları ve mekanizma parçaları üretmeye hazırlanıyor. Slovenya’da yeni bir yatırım yaparak üretime başlamaya hazırlandıklarını duyuran Küçükoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Küçükoğlu, “Slovenya’da Audi, Aston Martin ve Lamborgini gibi premium segmentte araçlar için pedal grupları ve mekanizma parçalarını üretmeye başlayacağız. Avrupa’da Türk bayrağını dalgalandırmaktan gururluyuz” diye konuştu.

Baran Çelik

Erdem Acay

Oğuzhan Küçükoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.