Marmaris’te 2 hortumun hasarı 8 milyon Bodrum’daki selin maliyeti 1 milyon TL

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Bodrum ve Marmaris’te geçtiğimiz günlerde yaşanan sel ve hortumun faturası belli olmaya başladı. Buna göre Muğla’nın Marmaris ilçesinde iki hafta önce oluşan iki hortum ve beraberindeki fırtınanın, marinaya ve bağlı 40 yata 8 milyon liralık hasar verdiği tespit edildi. Bodrum’daki selde ise 100 civarında ev ve iş yerinin hasar gördüğünü tahmin edilirken toplamda 1 milyon lira civarında hasar olduğu bildirildi.

Marmaris Yat Marina’nın panton (yüzer iskele), elektrik ve su sayaç panoları, itfaiye araçları, yatların karaya çekilmesi gibi zararlarının 3 milyon lira olduğu ve tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla sigorta şirketlerinin ha- sarı ödeyecekleri belirtildi. Hortumlarda hasar gören 40 yatın da kendi sigorta şirketlerince 5 milyon lira civarındaki zararının karşılanacağı, yat sahiplerinin işlemlere başladığı ifade edildi.

Marmaris Yat Marina Genel Müdürü Bora Kök, yaptığı açık- lamada, hortumların doğal afet olduğunu, marina işletmesi olarak sigortalarının bulunduğunu ve zararlarının tespitinden sonra karşılanacağını söyledi.

Kök, “Yat sahipleri ve görevlileri de kendi sigortalarıyla görüşüp hasar tespitlerini yapıyorlar. Tam net bir tespit yok. Yatların da 5 milyon civarında hortumdan oluşabilecek hasarı olduğunu hesaplıyoruz” dedi.

Bodrum’da hayat normale döndü

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, ilçede 15 gün arayla iki kez sel felaketi yaşandığını anımsatarak vatandaşlara teşekkür ederek “Özellikle böyle zor süreçlerde birlik ve beraberliği sağlamamız çok önemli. Bodrum Belediyesi iki saat içerisinde tüm ana arterleri ulaşıma açtı. Bütün sorunların birçoğunu halletti. Bodrum’da hayat normale döndü” ifadesini kullandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.