Kredi daralması tüm hızıyla devam ediyor

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - MEHMET KAYA- ANKARA

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi açılışında konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Kredi daralması bitmeden, bu krizin bitmeyeceğini hepimizin kabullenmesi gerekir. Ağustos ayında başlayan kredi daralması tüm hızıyla devam ediyor. Ekonomide kriz randevuyla gelmez” derken, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Küresel piyasalardaki son eğilimlerle beraber kıymetli bir zaman kazandık. Bu zamanı doğru kullanırsak hafif ve kısa süreli bir resesyonla bu badireyi atlatırız” ifadesini kullandı.

Yüksek İstişare Konseyi’nde konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Ağustos ayında başlayan kredi daralmasının tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. YİK Başkanı Tuncay Özilhan ise, “Reel sektör ve bankacılık sektörünün bir sarmal halinde aşağı çekilmesi önlenmeli” ifadesini kullandı.

TÜSİAD’ın geleneksel olarak Ankara’da düzenlediği yılın ikinci Yüksek İstişare Konseyi açılışında yapılan konuşmalarda, önceki yıllarda daha diplomatik bir dil kullanılarak verilen mesajlar bu kez net ve açık kelimelerle iletildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı açılış oturumunda, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Kredi daralması bitmeden, bu krizin bitmeyeceğini hepimizin kabullenmesi gerekir. Ağustos ayında başlayan kredi daralması tüm hızıyla devam ediyor” derken, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Küresel piyasalardaki son eğilimlerle beraber kıymetli bir zaman kazandık. Bu zamanı doğru kullanırsak hafif ve kısa süreli bir resesyonla bu badireyi atlatırız. Ancak, bünyeyi kuvvetlendirici önlemleri almazsak, şimdilik bastırmış olduğumuz döviz krizinin yeniden hortlaması ve bu kez çok daha derin bir krize dönüşmesi kaçınılmaz olur” diye konuştu. Erol Bilecik ayrıca Türkiye’nin demok- ratik, laik, sosyal hukuk devletine sahip ve serbest piyasa ekonomisini kabul etmiş bir ülke olarak Türkiye, küresel ölçekte vazgeçilmez bir bölgesel güç olduğunu söyledi.

Erol Bilecik: Kredi sorunu çözülmeden kriz çözülmez

Bilecik mevcut ekonomik ortamın kriz işaretleri verdiğini belirterek, nakit sıkışıklığı, finansmana erişim, kredi daralması, faiz ve döviz kurundaki yükseliş, talep düşüşü sorunlarını sıraladı. “Bir an evvel banka bilançolarındaki hasarın tespit edilmesi, stres testlerinin yapılması ve geri dönmeyen alacakların bilançolardan temizlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor” diyen Erol Bilecik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kredi daralması bitmeden, bu krizin bitmeyeceğini hepimizin kabullenmesi gerekir. Dün görmezden geldiklerimiz, bugün en büyük sorunlarımızdır. Ekonomide bir probleme tolerans gösterirseniz, sorun büyür. Ekonomide kriz randevu ile gelmez. Önce belirtilerini gönderir. Biz yüzde 8-9 enflasyon kabul edilebilir değil, ihmal edilirse enflasyon çift haneye çıkar” uyarılarını yaptık. Enflasyon, sadece 1 yıl içerisinde yüzde 12’den yüzde 25’e yükseldi. Kasım sonuçları bir miktar nefes aldırsa da...”

Ekonomi politikalarının değişmesi gerektiği ortamda tereddüt edildiğini belirten Erol Bilecik, “Dengeyi siyaset tercihleri sağlamazsa, ekonomi kendi dengesini, ciddi maliyetler ve bedeller ödeterek sağlar” dedi ve yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

"Demir atacağımız tek liman her zaman batıdır"

Bilecik, “Ekonomimizin çıpaya ihtiyacı vardır. Bu çıpa, güçlü kurumlar ve kural temelli politika yapımıdır. Kurallar herkes için ne kadar açık ve eşit olursa, siyasetten ne kadar uzak olursa, belirsizlik o kadar azalır, ekonomi o kadar istikrarlı olur. Keyfi uygulamalar, piyasa dengesine zarar verir. Bu nedenle daima, sorunları çözmeye çalışırken aceleyle alınan geçici tedbirlerden ziyade uzun vadeli dengeyi gözeten politikaları tercih etmeliyiz” diye konuştu. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, küresel yeniden yapılanma ve kırılmalar yaşandığını vurguladığı konuşmasında, Türkiye’nin konumunu batıda seçmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Bilecik, “Bizim hedefimiz, kurallara dayalı küresel liberal demokratik bir düzene entegre olmaktır. Bunun politika düzeyinde somut karşılığı ise AB üyelik sürecimiz ve transatlantik çerçevede ABD ile iyi ilişkilerdir. Özetle değerli konuklar, bugün su ne kadar bulanık olursa olsun, demir atacağımız tek liman daima batıdır” diye konuştu. Bilecik, “maceracı dış politika” uygulanmaması gerektiğini de söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Türkiye’nin başkanlık ettiğini ancak bugün gelinen aşamada bu kurumda denetim mekanizmasına alındığını hatırlatan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, ülkenin dışarıdaki demokrasi algısındaki zayıflamanın Türkiye’nin düzeyi ile uyuşmadığını söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.