3.15 milyar TL ihraca 2 kattan fazla talep geldi

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Türkiye’nin en büyük 3.15 milyar TL nominal değerli varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracına toplam 2.43 kat talep geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Varlık Finansmanı Fonu tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik olarak gerçekleştirilen ihraca 118 farklı yatırımcıdan talep geldiği belirtildi. Açıklamada sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmalarının devam ettirileceği ifade edildi.

Türkiye’nin 3.15 milyar TL nominal değerli en büyük varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracına toplam 2.43 kat talep geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Varlık Finansmanı Fonu tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik olarak gerçekleştirilen ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2.43 kat talep geldiği belirtildi. Açıklamada yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmalarının devam ettirileceği ifade edildi.

Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca talep ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden geldi. Açıklamada toplam 3.15 milyar TL nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK’ların tamamının 4-6 Aralık’ta talep toplanmasından sonra 7 Aralık’ta satılarak yatı- rımcıların hesaplarına aktarıldığı bildirildi.

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank ve Garanti Bankası’nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Varlık Finansman Fonu’nun VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK’ların sağlayacağı nakit akışlarından sağlanacak. VDMK’lar Borsa İstanbul’a kote olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.