ARAŞTIRMA

Türkiye kahveyi orta şekerli seviyor

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Kahve Dünyası, Türkiye’nin “Türk Kahvesi Tüketim Araştırması”nın sonuçlarını paylaştı. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle yapılan araştırmaya göre, her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini seviyor. Türk Kahvesi en çok Ege’de tüketilirken tüm bölgelerde en çok köpüklü ve orta şekerli kahve tercih ediliyor. 1.000 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırma, kahve içenlerin yüzde 77 gibi çok büyük bir çoğunluğunun seçimi Türk kahvesi’ni tercih ettiğini, onu filtre kahve ve latte-cappucino’nun takip ettiğini ortaya koyuyor.

Ege’de günde 2-3 fincan, Karadeniz’de nadiren!

Türkiye’de günde ortalama bir fincan (1.02) Türk kahvesi içiliyor. Günde 2 ila 3 fincan Türk kahvesi tüketenlerin oranı Ege Bölgesi’nde yüzde 34’ü buluyor. Marmara Bölgesi yüzde 40 ile günde bir fincan Türk kahvesi keyfi yaparken Karadeniz Bölgesi’nden araştırmaya katılanların yüzde 24’ü ‘nadiren’ Türk kahvesi içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin en az içildiği bölge ise günlük ortalama 0.73 fincan ile Doğu Anadolu.

Marmara’da sade, Güney’de şekerli içiliyor

Kahve Dünyası’nın araştırmasına göre, Türk kahvesi yüzde 55 gibi büyük bir oranla orta şekerli içiliyor. Tüm bölgelerde en çok orta şekerli içim tercih edilirken Marmara’da ikinci sırayı yüzde 39 ile sade alıyor. Şekerli kahve seven bölgeler Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz olarak sıralanıyor. Çok şekerli Türk kahvesini ise 100 kişiden yalnızca 2’si tüketiyor.

Öğle ve akşam saatlerinde kahve keyfi

Türk kahvesinin en çok içildiği zaman dilimi yüzde 37 ile akşam olurken bu oranı yüzde 35 ile öğle yemeği sonrası takip ediyor. Egeliler kahveyi sabahla öğle yemeği arasında seviyor. Gece saatlerinde Türk kahvesi tüketiminin en fazla olduğu bölgeler ise Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu.

Kahvenin yanında çikolata

Araştırmaya katılanların yüzde 42’si, Türk kahvesinin yanındaki favori ürünlerinin çikolata olduğunu belirtiyor. Çikolatayı en çok sevenlerin şekerli Türk kahvesi içenler ve öğrenciler olduğu görülüyor.

Kadınlar arkadaşlarıyla, erkekler aileleriyle!

Türkiye’de Türk kahvesi en çok aile ve arkadaşlarla birlikte içiliyor. Kadınların yüzde 57’si Türk kahvesini arkadaşlarıyla erkeklerin yüzde 63’ü ise aileleriyle birlikte içmeyi tercih ediyor. Araştırmaya göre, Türk kahvesini en çok kadınlar tüketiyor. Öyle ki, Türk kahvesinin günlük tüketimi kadınlarda 1.15 fincan iken erkekler 0.9 fincanda kalıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.