SANAYİMİZ BUGÜN ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİMİN EŞİĞİNDE

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı (MESKOM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, sanayi sektörüyle ilgili güncel konular ele alınırken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da komite üyelerinin sorularını da yanıtladı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ekonomideki kısa dönemli toparlanmaların rehavetine kapılmadan son derece özenli davranmamız gereken bir dönemden geçtiğimize dikkat çekti. Türkiye’de 2018 yılının ikinci yarısı itibarıyla ekonomik yavaşlamanın belirginleştiğine değinen Bahçıvan, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI başta olmak üzere sanayi üretimi verilerinin ekonomik aktivitedeki yavaşlamayı açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Erdal Bahçıvan “Özellikle kredi büyümesi hızı, hala negatif seyrediyor. Bu da yatırımların ve üretimin yavaş seyrini sürdüreceğine ilişkin bir diğer önemli işaret olarak algılanıyor. Bu süreçte atılacak adımların zamanlamasına ve dozajına her zamankinden fazla dikkat edilmeli, uygulanan politikalarda sabırlı ve kararlı bir tutum sürdürülmelidir. Ekonomik istikrarın sağlanması, çok boyutlu, uzun soluklu ve kararlılık gerektiren bir süreçtir” şeklinde konuştu. Türkiye’nin önümüzdeki döneme yeni uzun vadeli bir ekonomi hikayesi ile girmesinin son derece önemli hale geldiğine işaret eden Bahçıvan “Geniş bir yapısal reform paketinin uygulamaya geçirilmesi, sanayicilerimizin ve özel sektörümüzün en önemli beklentilerinden biri. Şu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız ki, ekonomimizin en önemli sektörü sana- yidir ve bunun böyle olması adına elimizden gelen her türlü çabayı göstermeliyiz. Sanayimiz için çabaya dikkat çekerken önemli bir değişim eşiğinde olduğumuzu da unutmamalıyız. Bu sektör artık teknolojik altyapısı güçlü, yeni nesil sanayiye ve sanayicilere ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu yolla sanayi sonrası toplum aşamasına ulaşmış ülkelerle rekabet edebiliriz. Sanayimizin inovasyon yetkinliğinin artırılması, üretilen bilgiyi ekonomik değere dönüştüren bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Yüksek teknolojiye da- yalı sektörlerde ülkemizi; üretim, inovasyon ve ihracat üssü haline dönüştürmek için bir seferberlik ruhuyla hepimize büyük görevler düşmektedir. Bu konuda başarıya ulaşacağımızdan asla şüphe etmiyorum” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katıldığı İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Ekonomideki kısa dönemli toparlanmaların rehavetine kapılmamak gerekli” dedi.

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ile belirsizliklerin ortadan kaldırılmasının önemine işaret eden Bahçıvan “Gümrük Birliği’nin revize edilerek kapsamının değişen ticari koşullara uygun olarak genişletilmesi ve en önemli ihracat pazarlarımızdan birisi olan İngiltere ile Brexit sürecinde yeni ticaret anlaşması yapılması yönünde başlatılan çalışmaların en kısa sürede sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Bölgesel Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) ekonomi ve sanayinin geleceğini yakından ilgilendiriyor. Yeni nesil STA’larda gümrük vergilerinin sıfırlanmasının yanı sıra, hizmetler, kamu ihaleleri, rekabet ve yatırım gibi konular da yer alıyor. En fazla STA imzalayan ülkelerin AB ülkeleri olduğunu görüyoruz. AB firmaları ile üçüncü pazarlarda eşit koşullarda rekabet edebilmek için Türkiye’nin STA müzakerelerini eş zamanlı olarak yapması gerekiyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.