“Cumhur İttifakı’nı bozdurmamakta kararlıyız”

Dünya Gazetesi - - NEWS -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı bozdurmamak noktasında kararlı olduklarını belirterek, “Bu hafta içerisinde biz Sayın Bahçeli ile bir araya inşallah gelebiliriz” dedi.

Cuma namazını kıldığı Hazreti Ali Camisi çıkışında konuşan Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın hassasiyetlerinin son seçimlerde tam manasıyla ortaya çıktığını belirterek, “Birbirimze karşı dayanışmamız, geleceğe olan yürüyüşte hassasiyetlerimiz var. Bunu da tabii kıskanan bazı oluşumlar var. Bu oluşumların içerisinde her an değişik birçok şeyler olabilir. Bunun başında anamuhalefet var. Bunun yanında dağdaki terör örgütünü yanını alanlar var. Biz tabii bu Cumhur İttifakı’nı bozdurmamak noktasında kararlıyız. Hele hele bu yerel seçim ülkemiz için ciddi manada, yedi düvelin ülkemize, milletimize saldırdığı bir dönemde büyük önem arz ediyor. Onun için de şu anda teknik çalışmaları yürüten arkadaşlarımız var. Onlar bu çalışmalarını tamamlar tamamlamaz belki de bu hafta içerisinde biz Sayın Bah- çeli ile bir araya inşallah gelebiliriz, kendilerinin de şartları, durumu el vermesi halinde. Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaları değerlendiririz. Ama önümüzde tabii ayrıca zaman var. Çünkü burada Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimi önem arz ediyor. Bizim kendi takvimimiz de kendimize göre önem arz ediyor. Bu şekilde kendileriyle görüşeceğiz.”

Erdoğan, şu ana kadar 74 belediye başkanı adayını açıkladıklarını, kalanları da ittifakın yaptığı çalışmaya göre açıklayacaklarını söyledi. Basın mensuplarının, dün Milli Savunma Bakanlığı’nda askerlik süresiyle ilgili toplantıya ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı ve kuvvet komutanlarının çalışmalarına göre adım atacaklarını söyledi.

Hakan Atilla’yla ilgili olumlu gelişmeler var

Erdoğan, “MİT Başkanı Hakan Fidan’ın ABD Kongresi’ne gittiği yönünde bazı haberlerin bulunduğu, bunun doğru olup olmadığı”na ilişkin soruyu da “Latin Amerika seyahatinden sonra tabii MİT Başkanımız oradan Kanada’ya ayrıldı ama Kanada’dan sonra böyle bir gelişme olmuş olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Gürcistan arasındaki krizde hem Putin hem de Proşenko ile görüştüğünü belirterek, “Gemide alınanların şu anda bir sorgulama süreçleri vardır. Bu sorgulama sürecinden sonra onlar da kararlarını vereceklerdir. Biz tabii bu işlerde ancak ricacı olabiliriz daha da ileri gidemeyiz” dedi. Erdogan, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla konusunda olumlu gelişmeler olduğunu kaydederek, “Temenni ediyorum, beklentilerimizin neticesini alırız” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.