Engelsiz yaşamın çözüm ortakları Filantropi’de buluştu!

Dünya Gazetesi - - BRİFİNG -

Teknolojinin engelsiz yaşam için geliştirdiği çözüm yolları, Sabancı Vakfı’nın düzenlediği Filantropi Semineri’nde masaya yatırıldı. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde yapılan seminerde engellilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojik ürünler de tanıtıldı.

Sabancı Vakfı’nın 11 yıldır sivil toplum alanındaki gelişmeleri tartışmaya açmak amacıyla düzenlediği Filantropi Semineri, “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” başlığıyla Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Teknolojinin engelli bireylerin hayatına etkisinin konuşulduğu seminerin ana konuşmacısı görme engelliler için etrafındaki dünyayı betimleyen; insanları, nesneleri ve metinleri anlatan bir yapay zeka uygulaması geliştiren ve kendisi de görme engelli olan Saqib Shaikh'di.

Seminer kapsamında gerçekleştirilen “Teknoloji ve Bağımsız Yaşam” başlıklı panelde görme engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda akıllı bastonu geliştiren Kürşat Ceylan, işitme engelli çocuklar için iki dilli hikaye kitabı tasarlayan Melissa Malzkuhn, fiziksel engelliler için online harita geliştiren Jason Da Silva ve engelli politikalarıyla ilgilenen akademisyen Volkan Yılmaz konuşmacı ola- rak yer aldı. Seminerde katılımcılar fuar alanında engelsiz yaşama katkı sağlayan teknolojileri de deneyimledi.

‘Hedef daha adil ve eşit dünya’

Seminerin açılış konuşmasını yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, hayırseverliğin öneminin giderek arttığına değinerek başladığı konuşmasında, “Filantropiye odaklanan kişi ve kurumların hedefinde daha adil ve eşit bir dünyaya katkıda bulunmak yer alıyor” dedi. Harvard Üniversitesi’nin hazırladığı Küresel Filantropi Raporu’na dikkat çeken Güler Sabancı, "Araştırmaya gö- re vakıfların bütçe kadar önem verdiği bir başka konu da yarattıkları etki. Bireylerin çalışmalardan ne kadar yararlandığına odaklanmak ve etkiyi takip etmek gerekiyor” ifadesini kullandı. Toplumsal etkinin önemli bir ayağının da teknoloji olduğunu vurgulan Sabancı, teknolojinin daha eşit, adil ve demokratik bir dünya hayaline yaptığı katkılara dikkat çekti.

‘Gelecek beni heyecanlandırıyor’

Konferansın ana konuşmacısı olan Saqib Shaikh de teknolojinin engelli bireylerin hayatla aralarındaki mesafeyi kapat- tığını ifade etti. Teknolojinin kendi hayatını da değiştirdiğini söyleyen Shaikh, “Özellikle yapay zekanın gelişimi bu anlamda bizlere çok çeşitli ve yeni fırsatlar sunuyor. Ben de hem görme engelli bir birey hem de bir yazılımcı olarak sürekli herkes için bariyerleri kaldıracak çözümleri nasıl bulabileceğimiz sorusuna yanıt arıyorum. Seeing AI uygulaması da bu arayışın bir sonucu olarak ortaya çıktı. Uygulamanın Türkiye dahil dünyanın her yerinde evde, işte ve daha pek çok alanda görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor” dedi.

Bugün hayatımızda olan pek çok teknolojinin engelli bireylerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla hayata geçirildiğini belirten Shaikh sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimizin cep telefonlarında kullanılan dokunmatik ekran teknolojisi bundan yıllar önce aslında engelli bir bireyin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için geliştirildi ve bugün hepimizin hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Dolayısıyla bugün engelliler için geliştirilen teknolojilerin de giderek yaygınlaşacağına inanıyorum.”

11. Filantropi Semineri'nde Güler Sabancı ve konuklar yeni teknolojileri test etti. Seeing AI'nin yaratıcısı Saqib Shaikh de (yanda) projelerini anlattı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.