ÖDÜL

TURSAB ‘Turizmde Fark Yaratanlar’ı buluşturacak

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - OSMAN KILIÇ / İSTANBUL

Turizmde Fark Yaratanlar ödül töreni ile ilgili basın toplantısı gerçekleştiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Boynueğri, “2017’de büyümemiz yüzde 28’di, 2018 büyümesi, hepimizi heyecanlandıracak, umut verecek bir rakamda şu an. En iyi yılımız 2015 büyümesinin üzerine yüzde 8 büyüme ile gidiyoruz” dedi. 20 Mart’ta gerçekleşecek ödül töreni ile ilgili konuşan Boynueğri, sektörde fark yaratanları ödüllendirerek, motive etmek istediklerini kaydetti. Başvuruları 4 Şubat’a kadar açık olan Turizmde Fark Yaratanlar ödüllerinin 120 kişilik juri üyeleri arasında İlber Ortaylı, Ayşe Arman, Nuri Bilge Ceylan ve Demet Sabancı gibi isimler de yer alacak. 10 artı 1 kategori ile ödüllerin verileceği törene birçok davetlinin yanı sıra devlet büyükleri ve sanatçılar da katılacak. Bu törenin diğerlerinden farkı ise kazananların da kazandıklarını törende öğrenecek olması oldu.

Boynueğri, “Türkiye’nin turizm sıralamasındaki yeri 2017’de ilk 10’da ve 2019’da daha önce gelemediğimiz bir yere ge- leceğimizi düşünüyorum” dedi. Turistlerin gelirlerinin nasıl daha çok fazlalaştırılacağının düşünülmesi gerektiğini söyleyen Boynueğri, “Bu rakamı disiplinli bir çalışma ile 1000 dolara çıkaracağımıza inanıyorum” diye konuştu. İstanbul’da 11 aylık dönemde geçen yıla göre artışla 12.3 milyon yabancı misafir ağırlandığını aktaran Boynueğri bu rakamın Antalyada ise 2018 yılı boyunca 13.6 milyon olduğunu dile getirdi. Kış turizmini de öncelikli hale getirmek gerektiğini ifade eden Boynueğri, “kayak bölgesinde kapasite yüzde 100 oranda, sö- mestr dönemi erken rezervasyon oranları da oldukça iyi durumda, geçen seneye oranla yüzde 30 bir artış olacağını bekliyoruz” dedi.

Türk turistleri azımsanacak kadar az değil

Türk turistlerinin azımsanmayacak kadar yüksek bir potansiyel sağladığını ve kriz dönemlerinde sektörü ayakta tuttuğunu söyleyen Boynueğri, “Türk turistlere daha avantajlı tatil için erken rezervasyon fırsatlarını kullanmalarını istiyoruz. Böylece ödeyecekleri para yüzde 50 daha az oluyor” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.