Eczacılar: 144 ilaçta erişim sorunu var

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - ANKARA - DÜNYA

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Şubat ayı ortasına kadar 2019 kamu ilaç alımında uygulanacak kur bedelinin belirleneceğini hatırlatarak, ilaç fiyat ayarlamalarında ilaca erişim ve yerli ilaç üretimini destekleyecek bir yaklaşım belirlenmesi gerektiğini söyledi. Çolak, 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün temel ilaç listesinde olmak üzere 144 ilaca erişimde sıkıntılar doğduğunu kaydetti. Erişim sıkıntısı yaşanan 30 temel ilaç içinde 5’inin yerli üretim muadili olduğunu, 25’inin de muadili olmadığını vurgulayan Çolak, “Son dönemde ilaç firmaları, pek çok ilacı piyasaya kısıtlı bir şekilde veriyor. Bu da hastanın ilaca erişimini zorlaştırıyor. Ve en çok sıkıntı ithal ilaçlarda yaşanıyor. Sahadan aldığımız verilere göre 144 ilaç piyasada bulunmuyor. Ve üzülerek ifade etmeliyim ki bildirimler her gün gelmeye devam ediyor” diye konuştu.

Çolak, fiyat ayarlamasını sağlayacak kur ayarlama döneminin olduğunu ve yaklaşık 40 günlük bu sürede ilaç üretici ve depocuların sıkıntı doğuracak bazı hamlelere girmesinin mümkün göründüğünü bildirdi. Buna karşılık, Türkiye’de yerli ilaç üretiminin sağlanması ve ilacın stratejik öncelikli alanlar içine alınması talebinde bulunduklarını belirten Çolak, Türkiye’de ilacın çok düşük bir bedelle temin edildiğini bunun da yerli üretimin önündeki engellerden biri olduğunu söyledi.

‘İşgücü planlaması yapılmalı’

Eczanelerin 2004 yılında brüt kar oranlarının yüzde 35 olduğunu, hali hazırda ise bu kar oranının yüzde 18’e gerilediğini belirten Çolak, yakın zamanda uygulamaya girecek yardımcı eczacılık, eczanelerin iklimlendirme kontrolü yatırımı yapması ve ilaç fiyat ayarlamalarının eczacılara ilave yük getirdiğini kaydetti. Çolak, “Soğuk zincir, üretici, dağıtıcı ve eczacının tamamında var ama iklimlendirme yatırımı sadece eczaneye zorunlu. Üretim ve dağıtımda yok. Bu pek akla yatkın görünmüyor. Üstelik 24 saat faal kalması gerekiyor. Elektrik kesilirse diye ilave jeneratör yatırımı yapılacak. Yardımcı eczacılığı destekliyoruz ama ilk yıl için asgari ücretin 1,5, daha sonra da 3 katına kadar bedelle çalışma var. Bütün yükler eczacılara yüklenilmemeli. Burada kamu desteği de gerekli” dedi.

Çolak, eczacılık alanında işgücü planlaması yapılmasını da isteyerek, tatmin edici kriterlere ulaşamayan eczacılık fakültelerinin kapatılmasını talep etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.