Sürdürülebilir kalkınma için ortak hareket

TÜRKONFED, TÜSİAD ve UNDP, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışacak dünyanın ilk özel sektör inisiyatifiyle hayata geçirilmiş düşünce ve uygulama platformunu kurdu. “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu” adıyla faaliyet gösterece

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışacak dünyanın ilk özel sektör inisiyatifiyle hayata geçirilmiş düşünce ve uygulama platformu kuruldu. TÜRKONFED, TÜSİAD ve UNDP tarafından kurulan ve “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu” adıyla faaliyet gösterecek platformun başkanlığını Ümit Boyner üstlendi. Boyner, platformun 40 binden fazla şirketi, 244 derneği biraraya getirdiğini söyledi.

TÜRKONFED, TÜSİAD ve UNDP, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapacak dünyanın ilk özel sektör inisiyatifiyle hayata geçirilmiş düşünce ve uygulama platformunu kurdu. Başkanlığını Ümit Boyner’in yapacağı platform Birleşmiş Milletler’in toplumsal cinsiyet eşitliğinden çevreye kadar 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini temel alarak çalışmalarını yürütecek. Hedefler İçin İş Dünyası Platformu, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına rehberlik ederek, sürdürülebilir kalkınma paydasında toplayacak. Türk iş dünyasının her alanda katkısının artması ve refaha kavuşmasını amaçlayan platformun açılışına Ümit Boyner’in yanı sıra TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, UNDP Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi ve BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano da katıldı.

Sürece herkes dahil olursa hedeflerimize ulaşabiliriz

Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’nun açılışında konuşan platformun Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, geçtiğimiz 4 yılın oldukça karamsar geçtiğini fakat imkanlar göz önünde bulundurulduğunda hedeflerin gerçekleşebileceğini söyledi. Boyner, “Hedeflerimizi, hükümetler, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, akademi başta olmak üzere tüm paydaşları kapsayıcı bir şekilde süreçlere dahil edebilirsek başarabiliriz” dedi. Türkiye’de imkanların yeterli olduğunu vurgulayan Boyner, “Aynı hedef için bir araya geldiğimizde gerçekleştiremeyeceğimiz hiçbir hedef yok. Hedefler İçin İş Dünyası Platformunu, Türkiye’de işte bu ortak hareketi mümkün kılabil- mek hedefiyle kurduk” dedi. Boyner şöyle devam etti: “TÜSİAD ve TÜRKONFED’in üye tabanında yer alan 40 binden fazla şirketi, 244 derneği ve UNDP’nin geniş küresel ağını bir araya getiren bu platform, aynı zamanda tüm bu kuruluşların insan kaynağı, beşeri sermayesi ve finans kaynağı çeşitliğini de buluşturuyor. Bu Platform şimdiye kadar özveriyle kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları yürütmüş olan ve planları dahilinde olan tüm şirketlerin ellerindeki kaynaklarını daha verimli ve etkin kullanmalarını sağlayacak çok ortaklı programları hayata geçirecek, bu kaynakların kamu ve sivil toplumun sağladığı olanaklarla en doğru şekilde buluşmasını sağlayacak.”

12 trilyon dolarlık bir pazar fırsatı

“Daha İyi İş, Daha İyi Dünya Raporu’na göre iş dünyasının sürdürülebilirlik gündemine liderlik ederek yapacağı yatırımlar ile 2030 yılına gelindiğinde 12 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı yaratılacak” diye konuşan Boyner bu fırsatların kapsayacağı sektörleri ise tarım ve gıda, enerji ve sağlık olarak nitelendirdi. “Araştırmalar aynı zamanda, küresel hedeflere yönelik harekete geçen şirketlerin daha çok küresel yatırım çektiğini gösteriyor” diyen Boyner, yatırımcıların 2014 yılında ABD’de 6 trilyon dolar, dünyada 21.4 trilyon doları sürdürülebilir kalkınma hedeflerine bağlı şirketlere yatırdığını ifade etti. Klasik olan ‘think tank’ kuruluşlarının da dönüştüğünü ifade eden Boyner, artık ‘Think Do Tank’ çağında olduğumuzu aktardı. Boyner, “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu düşünceyi etkin eylemlere dönüştürebilen bu Think Do Tank kuruluşlarından biri olmayı hedefliyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.