Bir bakışta dünya...

Dünya Gazetesi - - BRİFİNG -

Duvar için 3 milyon ton çelik gerekebilir

1 Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI), ABDMeksika sınırı boyunca tüm çelik bariyerler için 3 milyon tona kadar çelik gerekebileceğini açıkladı. AISI CEO’su Thomas Gibson yaptığı açıklamada potansiyel bariyerler için tüm çelik çözümlerini kullanmak amacıyla çok sayıda uygulama ve teknoloji olduğunu söyledi. Gibson “Çelik kolaylıkla uygun ve çelik bariyer gibi çok sayıda yaratıcı tasarım çözümlerine katkıda bulunacak bir inovatif malzeme” dedi. Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hafta Meksika sınırına inşa edilmesinde kararlı olduğu duvar için Demokratların Kongre’deki liderleriyle yaptığı görüşme sonuçsuz kaldı. Trump, Demokratların, Kongre’de duvarın finansmanına onay vermeyeceklerini söylemesinin ardından “Hoşça kalın” diyerek görüşmeden ayrıldı. Trump daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer ile yaptığı görüşmeyi, “tamamen zaman kaybı” olarak nitelendirdi. Demokratlar, Trump’ın sınıra duvar örülmesi için talep ettiği 5.7 milyar dolarlık bütçe desteğini vermeyi reddediyor. Görüşmelerin tıkanması nedeniyle 22 Aralık’tan bu yana hükümetin “kapalı”.

AB’den Ar-Ge’ye 318 milyar euro

2 Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), birlik üyesi 28 ülkenin 2017 yılı Ar-Ge harcamalarına ilişkin verileri yayınladı. Buna göre, Ar-Ge ye AB üyesi ülkeler 2016 yılında gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYH) yüzde 2.04’ünü harcarken bu oran 2017’de yüzde 2.07’ye yükseldi. Böylece, AB’nin toplam Ar-Ge harcamaları 2017 yılında 318 milyar aeuro seviyesine ulaştı. Söz konusu dönemde Ar-Ge harcamalarının yüzde 66’sını özel sektör, yüzde 22’sini yüksek eğitim kurumları, yüzde 11’ini kamu ve yüzde 1’ini kar amacı gütmeyen kurumlar gerçekleştirdi. AB’de 2017’de en fazla Ar-Ge harcamasını 99 milyar euroyla Almanya gerçekleştirdi.

İngiltere’de perakendeciler zorda!

3 Son yıllarda bircok satış zincirinin iflas ettiği ve binlerce mağazanın kapandığı Ingiltere’de ‘Britanya Perakende Konsorsiyumu’ (BRC) verilerine göre perakendeciler son 10 yılın en kötü Noel’ini geçirdiler. Global finansal krizden bu yana ilk kez perakendeciler Noel’de satışlarını artırmayı başaramadılar. BRC üyeleri Aralık ayında satışlarının geçen yıla göre artmadığını rapor ettiler. Satışlar Kasım ayında yüzde 0.5, Aralık 2017’de ise yüzde 1,4 artmıştı. Karşılaştırılabilir satışları dikkate alındığında ise Aralık ayında satışlar yüzde 0.7 geriledi. Bu, Ekim 2017’den bu yana görülen en büyük düşüş oldu.

Suudilerin petrol rezervi arttı

4 Suudi Arabistan’ın kanıtlanmış petrol rezervi bağımsız denetim şirketi DeGolyer and MacNaughton tarafından hazırlanan rapor sonrasında 2.2 milyar varil arttı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih’in verdiği bilgiye göre kanıtlanmış petrol rezervi 268.5 milyar varil seviyesine ulaştı. Suudi Arabistan bir süredir düşen petrol gelirleri karşısında, ülkenin finansal piyasalarını desteklemek ve kaynaklarını çeşitlendirmek için 2016’dan itibaren uluslararası borçlanma araçlarına başvuruyor.

Myanmar uyuşturucu merkezi haline geldi

5 Uluslararası Kriz Grubu, Myanmar’daki sivil çatışmaların, ülkenin kuzeydoğusundaki Şan eyaletini “kristal metamfetamin merkezi haline getirdiğini” belirterek, yönetimin küçük gruplar yerine yolsuzluk yapan üst düzey askeri yetkilileri ve paramiliter grupları önlemesi gerektiğini bildirdi. Hükümet yanlısı milisler ve isyancıların kontrolü altındaki bölgelerin, “küresel ölçekte ve yüksek saflıkta kristal metamfetamin merkezi haline geldiği” değerlendirmesi yapılan raporda, “Hükümet, yolsuzluk ve uyuşturucuyla mücadelesini ikiye katlamalı. Uyuşturucu kaçakçıları zenginleştikçe temel çatışmaları çözmek zorlaşacak.” ifadesi kullanıldı.

Afganistan’dan kargo taşımak kolaylaşacak

6 Afganistan, ticari kargo taşımasında en yeni uçuş yolunu kuzeydeki Mazar-ı Şerif ile İstanbul ve diğer Avrupa kentleri arasında hizmete açtı. İlk uçuşu yapan bir Türk Hava Yolları uçağı Londra’ya beş ton kuru meyve sevkiyatını gerçekleştirdi. Aynı noktadan Hindistan ve Çin’e de kuru meyve sevkiyatı yapıldı. Afganistan’ın en zengin ve ekonomik açıdan güçlü kentlerinden olan Mezar-ı Şerif, Özbekistan ile sınır bağlantısından dolayı da bir ticaret merkezi. Yeni hava koridorundan bir ay önce açılan Lapis Lazuli adlı karayolu, demiryolu ve deniz yolu projesi de Afganistan’ın batısını Türkiye ve Avrupa’ya bağlıyor.

LG’den Çin’e 1 milyar $ yatırım

7 Güney Koreli LG Chem, artan talebi karşılamak amacıyla Çin’de iki batarya tesislerini genişletmek için 2020’ye kadar 1.2 trilyon won (1.07 milyar dolar) yatırım planladıklarını açıkladı. Yatırım planına göre LG Chem, Nanjing’deki elektrikli araç batarya tesisi ve küçük ölçekli batarya tesisinin her birine 600 milyar won yatırım yapacak. Geçen yıl Güney Koreli batarya şirketi 2023’e kadar Nanjing’de ikinci bir elektrikli araç bataryası fabrikası kurmak için 2 trilyon won yatırım planları olduğunu açıklamıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.