Bir bakışta Türkiye...

Dünya Gazetesi - - BRİFİNG -

İki fabrika birden açıldı

1 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Manisa’da iki fabrikayı birden açtı. Bunlardan biri PepsiCo’nun Türkiye’deki 6’ncı fabrikası, diğeri de Tırsan Kardan’ın şaft üretimi tesisiydi. 105 milyon dolara mal olan PepsiCO’nun fabrikasında 300 kişi istihdam edilecek. Yılda 80 milyon dolarlık ihracat yapan Tırsan Kardan’da ise yeni devreye alınan tesisle çalışan sayısı 830’a ulaşmış olacak.

GSYH’da İstanbul birinci, Bayburt sonuncu

2 TÜİK, 2017 yılına ilişkin il bazında gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre İstanbul toplam GSYH’nın yüzde 31.2’sini ürettti, yüzde 9 ile Ankara ikinci oldu. İstanbul, kişi başı gelir ve sanayi üretiminde (%29) açık ara önde olmayı 2017’de de sürdürdü. TÜİK’e göre İstanbul’un GSYH’sı 970 milyar 189 milyan TL oldu. GSYH’sı en düşük iller ise 2.7 milyar TL ile Tunceli, 2.2 milyar TL ile Ardahan ve 1.8 milyar TL ile Bayburt oldu.

Futbol kulüpleri borç ödemede ‘uzatmaya’ gidiyor

3 Toplam borç tutarı 14.5 milyar TL’ye ulaşan ve bunun yüzde 75’ine yakını kısa vadeli olan futbol kulüplerinin borçları yeniden yapılandırılıyor. Türkiye Bankalar Birliği ve Futbol Federasyonu başkanlarının hafta başında yaptıkları ortak açıklamaya göre kulüplerin borçlarının bir bankaya devri söz konusu değil. Kulüplere de diğer ticari kuruluşlara uygulanan yapılandırma koşulları sunulacak. Açıklamada yapılandırmanın “borç silinmesi” ya da “yeni kredi kullandırma” gibi anlamlara gelmemesi gerektiğinin de özellikle altı çizildi. Yapılandırma konusundaki çalışmanın konuyla ilgili tüm taraflarla görüşülerek netleştirilmeye çalışıldığı da ifade edildi.

Mehmetçik’in arazideki Derman’ı hazır

4 Prototipi Mersin’de yapılan ve yüzde 70’i yerli üretim olan askeri lojjistik destek aracı Derman, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmeye hazır. Tarsus’ta bulunan Koluman Otomotiv’in Ar-Ge tesislerinde iki yıllı çalışmayla üretilen 8 çekerli zırhlı araçta 517 beygir güç üretebilen motor bulunuyor. Mehmetçik’in zor arazi koşullarında yükünü hafifletmeyi amaçlayan Derman, yüzde 60 dik eğim, yüzde 30 yan eğim zeminde rahatlıkla hareket edebilme yeteneğine sahip.

14 bankadan KOBİ'lere nefes kredisi geldi

5 14 bankadan 40 bin KOBİ'ye 20 milyar liralık destek geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada verilen destekle ilgili bilgi verdi. “Bu paket ile imalat ve ihracat sektöründeki işletmelere azami 1 milyon TL, diğer ticaret ve hizmet sektörlerindeki firmalara azami 500 bin TL’lik kredi verilecek. 36 ay vadeli bu kredi katılımcı bankalarımız tarafından kullandırılacak."

Fırat Kalkınma Ajansı’na hibe başvuruları başladı

6 Geride bıraktığımız 8 yılda Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl’deki KOBİ projelerine 140 milyon liralık hibe desteği veren Fırat Kalkınma Ajansı’na 2019 için başvurular başladı. Merkezi Malatya’da bulunan ajansın Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, endüstriyel gelişime mali destek programı kapsamında 100 bin ila 800 bin TL’lik hibeyi başarılı projelere aktaracaklarını belirtti. Başvurular 22 Mart 2019 tarihine devam edecek.

Kredi kartı borcu olana fırsat paketi açıklandı!

7 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta kredi kartı borçlarını ödeme zorluğu çekenler için bir dizi önlem içeren yeni paketi açıkladı. Finansman sıkıntısı çeken işletmelere kaynak sağlanmasını da içeren pakete göre Ziraat Bankası aracılığıyla vatandaşın farklı bankalara olan kredi kartı borçları tek çatı altında toplanacak. Ziraat’ten alınacak kredi ile borçlar ödenebilecek. 24 ya da 60 ay vade ile bu kredi ödenebilecek. Ayrıca Halkbank aracılığıyla da 2019’da yaklaşık 350 bin esnafa toplamda 22 milyar liralık kredi kullandırılacak.

MOSDER’in yeni başkanı Balcı oldu

8 Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mustafa Balcı seçildi. Derneğin 10’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda tek listeyle gidilen seçimde üyeler, Weltew Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı’yı “tam oyla” başkanlığa getirdi. Balcı, yeni dönemde önceliği mesleki eğitim projelerine vereceklerini belirterek tasarıma dayalı nitelikli işgücünün artırılması için katkı sunacaklarının altını çizdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.