BMC'NİN KARASU'DAKİ STRATEJİK ÜSSÜNÜN TEMELİ ATILDI

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - -- Baş tarafı birinci sayfada

BMC’nin savunma sanayi alanındaki en büyük yatırımlarından biri olarak gösterilen ‘stratejik üssü’ dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. BMC’nin Sakarya Karasu Fabrikası’nın temel atma töreni sırasında Türkiye’nin ilk insansız askeri aracı Amazon tanıtıldı ve yüksek teknoloji ürünü kamyon serisi BMC TUĞRA’nın lansmanı yapıldı. Ayrıca tasarımı ve teknolojisiyle Türkiye’nin ilk yerli ve milli motoru çalıştırıldı. BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, Türkiye’nin ilk yerli otomobil projesi ile milletin huzurunda olduklarını duyurdu. Üçüncü nesil ana muharebe tankı ALTAY Seri Üretim Projesi’nin hayata geçtiği bilgisini veren Öztürk, Milli ve Yerli Yüksek Hızlı Tren ve Metro projelerinin planlanmasında da hızla ilerlediklerini belirtti. Töreninin ardından, modernize edilen BMC İzmir Pınarbaşı Fabrikası ile canlı bağlantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım büyüklüğünün 500 milyon dolara ulaşacağını ve tüm etapları faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

Karasu’da “BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması”nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, program kapsamında “BMC Sakarya Karasu Üretim ve Teknoloji Üssü’nün temelini attı, modernize edilen 2 bin 700 çalışanın görev yaptığı, Pınarbaşı Fabrika İleri Teknoloji Üretim Hattı’nın açılışını yaparak, BMC Power İlk Yerli ve Milli Motorunu çalıştırdı.

Erdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi Test Laboratuvarı’nda Türkiye’nin ilk yerli 600 beygir gücündeki motorunun test çalıştırmasının yapılacağını ve Karasu’da da Türkiye’nin savunma sanayiini bir üst lige taşıyacak, milletin gurur abidelerinden biri olacağına inandığı BMC Üretim ve Teknoloji Üssü’nün birinci kısmının temel atma töreninin yapılacağını belirtti. 222 hektar alan üzerine kurulan tesiste tank fabrikası, zırhlı araç ve askeri kamyon fabrikası, ticari araç fabrikası, motor fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak BMC Üretim ve Teknoloji Üssü, tüm etapla- rıyla faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Tesisin tüm üniteleriyle hizmete girdiğinde ülkemiz ekonomisine, senelik 5 milyar dolarlık katma değer oluşturmasını bekliyoruz. Kendi ihtiyaçlarımız haricinde Katar başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesine yıllık 1 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bugün, bölümler halinde inşa edilecek ve tamamı 2023’te hizmete girecek devasa üretim üssünün 100 bin metrekarelik ilk fazının temelini atıyoruz. Bu ilk bölümün inşallah 2019'un sonuna kadar tamamlanmasını ve 2020 başında devreye girmesini bekliyoruz. ”

Türkiye'nin askeri kapasitesiyle, ekonomik, siyasi ve diplomatik kabiliyetleriyle güçlü olmak zorunda olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bilhassa savunma sanayisi alanında caydırıcılığımız mutlaka çok yüksek olmak durumundadır. Yola çıktığımızda savunma sanayindeki gücümüz %20'lerdeydi. Şimdi %68'e ulaştı. Yeter mi yetmez, daha da çıkacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin caydırıcılığının da teknolojiyle beraber çok daha ileri bir konuma gelmesi gerektiğini ak- tararak, bunun yolunun da kendi göbeğini kendisinin kesmesiyle mümkün olacağını kaydetti.

“Türkiye müttefikleri tarafından cezalandırıldı”

Türkiye’nin yakın tarihinde silah, mühimmat, askeri teçhizat bakımından dışa bağımlılığın acısını çok çekmiş bir millet olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bunu işte en son 1974 Kıbrıs'ta yaşadık. Stratejik ortaklarımız, bizi yarı yolda bıraktı. Muhabere sistemlerimiz çöktü. Neden? Stratejik ortaklarımız, verdikleri o destekler, telsizler, susturma denilen olayla susturdular. Ama şimdi biz onlardan kurtulduk. Şimdi kendi telsizimizi kendimiz yapıyoruz. Şimdi de aynı oyunlar oynanıyor. Nerede? Suriye de. Fakat şimdi, oyunları oynayanlar şunu bilmeli ki kullandıkları enstrümanlar yanlış. O yanlış enstrümanlar onları aldatıyor. Bizi aldatamayacaklar” diye konuştu.

“Kenevir ekimini başlatacağız”

Erdoğan, afyon ve kenevir ekimiyle ilgili kısıtlamalara da işaret ederek, “Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Askeri bir sorunun çözümü için görünürde konuyla hiçbir ilgisi olmayan böyle bir şartın konulması elbette son derece manidar. Şimdi biz yeniden, tarım, çevre ve şehircilik bakanıma söyledim, kenevir ekimi süreci başlatalım çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu da göreceğiz. Şimdi bu süreci başlatacağız” dedi.

“Yapılan iş özelleştirme değil”

Erdoğan, Tank Palet Fabrikası ile ilgili de açıklamalarda bulunarak, bu konuda fabrikanın satılacağı yalanına kimsenin inanmamasını istedi. Şu anda Arifiye'deki mevcut personelin tasfiyesi, işinden, aşından, ekmeğinden edilmesinin asla söz konusu olmadığını ifade eden Erdoğan, "Burada çalışan kardeşlerimizin özlük haklarında herhangi bir eksilme olmayacak" dedi. Arifiye'deki fabrikanın işletmesini 25 yıllığına alan BMC’nin güçlü bir firma olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Arazideki her türlü taşınmazın mülkiyeti devlete ait ve öyle kalacak. Orada yeni teknolojik ürünler, yatırımlar yapılacaktır ki bu 40-50 milyon doları bulacak. Burada yapılan iş, özelleştirme değildir. İşletme hakkının belli şartlar, belli süreler, belli kısıtlamalar dahilinde BMC’ye devredilmesidir" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.