Brexit'te en kötü senaryoda 70 bin araçlık kayıp öngörülüyor/

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Otomotivde ihracat ve iç pazar rakamlarının ardından 2018 üretim verileri de açıklandı. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, 2018’de toplam üretimde yüzde 9 kayıp olduğunu söyledi. Bu yıl ise üretimde yüzde 8’lik düşüş öngördüklerini belirten Yenigün, Brexit’ten en fazla etkilenecek sektörün de otomotiv olacağını vurguladı. Yenigün,”En kötü senaryoda 70 bin araçlık kayıp bekliyoruz” dedi.

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısı ile otomotiv sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi. 2018’de yaşanan ekonomik hareketlilik ile birlikte, toplam üretimin bir önceki yıla göre yüzde 9 azalarak 1 milyon 550 bin 150 adet olarak gerçekleştiğini belirten Yenigün, otomobil üretiminin ise yüzde 10 azalarak 1 milyon 26 bin 461 adet olduğunu açıkladı. 2018 yılını, bir önceki yıla göre yüzde 35 daralarak 641 bin 541 adet seviyesinde kapatan otomotiv sektöründe bu yıl ise yüzde 27 daralma öngördüklerini belirten Yenigün, “Pazarın 470 bin seviyesinde kapanacağını tahmin ediyoruz, bu da 2017 yılına oranla yaklaşık yüzde 50 daralma anlamına geliyor” dedi.

"Acilen bir STA imzalanmalı"

Bu yıl sektörün en önemli gündemlerinden birinin Brexit olduğuna dikkat çeken Yenigün, “Yaklaşık 140 bin adetle 2017’de otomotiv sektörümüz Birleşik Krallık’a 2,25 milyar dolar, yani toplam ihracatın yüzde 11,9’u kadar ihracat yaptı. Brexit süreci hala belirsizliğini koruyor. Ancak son gelişmeler, anlaşmasız ayrılma ihtimalinin arttığını gösteriyor. OSD tarafından hazırlatılan raporda, taşıdığı tüm belirsizlikler dikkate alınarak 13 farklı senaryo ile Brexit’in Türkiye otomotiv sektörüne etkisi değerlendirildi. Türkiye ekonomisi için en olumsuz senaryonun Birleşik Krallık’ın AB ile kapsamlı bir anlaşmaya varıp, Türkiye ile anlaşmaya varmaması olduğunu gösteriyor. Bu durumda Türkiye’nin otomotiv ihracatının yılda ortalama 70-72.000 azalacağı öngörülüyor. Birleşik Krallık

ile hızlıca bir STA imzalanması hususu öncelik arz ediyor. Anlaşmanın gecikmesi ihtimaline karşı her iki taraf için kritik öneme sahip sektörlerde geçiş sürecinde mevcut durumun devamını sağlayacak anlaşmalar yapılması çıkışın olumsuz etkilerini azaltabilecek” diye konuştu.

Dış ticaret fazlası: 13 milyar $

Sektörde dış ticaret fazlasının tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını açıklayan Yenigün, “2018'i 13 milyar dolara yakın bir dış ticaret fazlasıyla kapattık" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.