Ermeniler, ABD’deki görüşmeleri iptal ettirdi

Dünya Gazetesi - - ARTI HABER -

Türkiye’de pek duyulmayan bir şehir ABD’deki Fresno. Nüfusu 500 binin biraz üzerinde olan Kaliforniya eyaletindeki Fresno, ABD’nin en kalabalık 34’üncü kenti. Tarım ile öne çıkan Kaliforniya’da dikkat çeken Fresno’ya Türk işadamları önemli bir çıkarma yapmaya hazırlanıyordu. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin düzenlediği bu çıkarma siyasi engelle karşılaştı. Türk iş grubunun, Fresno Yatırım Konseyi, Fresno Ticaret Odası ve Fresno Tarım Bürosu gibi kuruluşlarla yapılacak ziyaret ve görüşmeleri askıya alındı. Sebebi mi? Şehirde var olan güçlü Ermeni Diyasporası.

Cumhuriyetçi Senatör de imzaladı

Kentteki Ermenistan Fahri Konsolosu Berj Apkarian ile birlikte ortak bir açıklamada bulunan Fresnolu yöneticilerin yazılı talebi Cumhuriyetçi Parti Senatörü Andreas Borgeas tarafından da imzalandı. Böylece Türk tarım ve gıda girişimcilerinin Kaliforniya’ya düzenleyeceği ziyaret ve ikili görüşme trafiği engellenmiş oldu. Edindiğim bilgilere göre Batı Akdeniz İhracatçılar Bir- liği yönetimi, 14 şirket ve 27 işadamı San Fransisco’daki Fancy Food Show fuarını da ziyaret edecekti. 14-17 Ocak tarihlerini kapsayan görüşmelerin en önemli ayağını Fresno kenti oluşturuyordu. Burada hem yerel üreticiler hem de paketleme tesisi sahipleri ile de yatırım ve fırsatlar konusunda görüşmeler yapılacaktı.Fresnolu yerel yöneticilerle yapılacak toplantılar 15 Ocak’ta başlayacaktı.

İlk Ermeniler bu kente yerleşti

Fresno için ABD’de Küçük Ermenistan deniliyor. Tahminen 50 binden fazla Ermeni yaşıyor kentte. 1915 olaylarını bahane gösteren Fresno, Ermeniler için oldukça önemli. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1874-1890 yılları arasında 12 binden fazla Ermeni, ABD’ye gitmişti. Ermenilerin ilk ayak bastıkları yer ise 1874 yılında Kaliforniya’daki Fresno kenti olmuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.