Çerkezköy OSB sanayide dijital dönüşüme ilk adımı eğitim merkezi ile atacak

Dünya Gazetesi - - ARTI HABER - ENDER YAZICI/ ÇERKEZKÖY

Türkiye’de üretimde öncü bölgeler arasında yer alan Çerkezköy OSB, Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi kuracak. Trakya Bölgesi’ndeki imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu dijitalleşme alanında mesleki eğitimi geliştirerek bölgenin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen merkezin maliyeti yaklaşık 700 bin euroyu bulacak.

Projeyi Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte sürdürdüklerini ifade eden Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, 2018 yılında çalışmalara başladıklarını, bu kapsamda merkezi Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte kuracaklarını söyledi. Çalışmanın birinci fazında merkezin fizibilite raporunu tamamladıklarını, projelendirme ve uygulama fazlarına geçiş çalışmalarının ise sürdüğünü anlatan Sözdinler, projenin hedeflerine ilişkin şunları söyledi: “Trakya Bölgesi açısından katma değeri, teknoloji ve bilgi yoğunluğu yüksek ürünler üretilmesi noktasında ciddi bir eğitim çalışmasına Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde başlayacağız. Dünyada Endüstri 4.0 olarak da bilinen dijitalleşme çalışmaları adına okulumuzda öğretmen ve öğrencilerimizden başlayarak çok ciddi bir eğitimin, bölgemiz işletmelerinde çalışan teknik nitelikli çalışanlara ve Trakya Bölgesi’nde bulunan tüm OSB’lere yayılmasını hedefliyoruz. Okulumuz bünyesinde kurulacak bu eğitim ve araştırma merkezinde Endüstri 4.0’ı oluşturan teknolojik alt bileşenler, dijital dönüşüm fabrikası örneği kullanılarak anlatılacak.”

“Endüstri 4.0’ı zamanında yakalamak istiyoruz”

Türkiye’nin 2. ve 3. endüstri devrimlerine adaptasyonu çok geç yaptığına işaret eden Eyüp Sözdinler, “Endüstri 4.0’ın işgücünde aradığı becerilerin teknoloji kullanımı, bilgi yetkinliği, öğrenme isteği, değişime kolay uyum ve çeviklik olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yazılım yapan, kodlama bilen, üretim odaklı girişimci gençler yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Bu projeyle birlikte Endüstri 4.0 devrimine hızlı bir adaptasyonu sağlamak ve bütün dünyayla gelişimi sağlamak temel amaçlarımızdan biri” dedi. Fizibilite raporu hazırlanırken yapılan saha araştırmalarından çıkan sonucun olumlu olduğunun altını çizen Sözdinler, bölgedeki birçok firmanın dijital dönüşüme açık olduğunu söyledi. Sözdinler, Türkiye’nin cari açığı azaltma noktasında sanayide dijital dönüşümü büyük bir fırsat olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Eyüp Sözdinler

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.