Yunanistan’da koalisyon hükümeti sona eriyor

Dünya Gazetesi - - FİNANS/BORSA -

Yunanistan Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi Başkanı Panos Kammenos, koalisyon hükümetinden ayrılacaklarını açıkladı.

Kammenos, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaklaşık yarım saatlik görüşmesinin ardından Başbakanlık binası önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Yaklaşık 4 yıldır “milli birlik hükümetinde” yer alarak ülkeyi memorandumlardan çıkardıklarını ifade eden Kammenos, “Makedonya’nın ismi konusunda bu iş birliğinin devam edemeyeceğini Başbakana söyledim. Hükümette kalamayız” dedi. Kammenos, Başbakana işbirliği için teşekkür ettiğini belirterek “Bağımsız Yunanlar hükümetten ayrılıyor” ifadesini kullandı. Makedonya’nın Yunanistan’la vardığı anlaşma kapsamında ismi Kuzey Makedonya olarak belirlendi. Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya’yı anayasal adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu. Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üye olamıyor. Makedon- ya’nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Öte yandan Yunanistan’da hükümetin öğretmen atamalarıyla ilgili kanun tasarısına itiraz eden bir grup öğretmen, Yunan Devlet Televizyon Kurumu ERT’nin binasına girerek haber bülteninin sunulduğu stüdyoyu işgal etti. Canlı yayında kanun tasarısıyla ilgili taleplerini açıklayan grup, sloganlar eşliğinde binadan ayrıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.