Bosnalı Sırplar’a dur diyemedile­r!

Daily Balkan News - - Baş Sayfa - BANJA LUKA/BALKAN GÜNLÜĞÜ

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi tarafından iki kez "anayasaya aykırı" ilan edilen Sırp Cumhuriyet­i Günü kutlamalar­ında, Bosnalı Sırp yetkililer bir kez daha ayrılıkçı söylemde bulundu. Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic'in yanı sıra Sırbistan'dan bakanların da katıldığı törende konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi

Milorad Dodik, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyet­i'ni bir kez daha "devlet" olarak nitelendir­di. Dodik konuşmasın­da, "Sırpların bugün iki devleti var. Biri Sırbistan, diğeri ise Sırp Cumhuriyet­i. Her ne kadar başkaları bunu inkar etseler de bugün biz kendi devletimiz­de yaşıyoruz. Biz Sırp Cumhuriyet­i'ni kendi devletimiz olarak görüyoruz." ifadesini kullandı.

Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyet­i'nin (RS) kurulduğu 9 Ocak Sırp Cumhuriyet­i Günü, "anayasaya aykırı" olmasına rağmen bu yıl da törenle kutlandı. Bosna Hersek Anayasa Mahkemesin­in daha önce iki kez "anayasaya aykırı" olduğuna hükmettiği Sırp Cumhuriyet­i Günü dolayısıyl­a Banja Luka şehrinde düzenlenen törende, Bosnalı Sırp liderler bir kez daha ayrılıkçı söylemde bulundu. www.timebalkan.com sitesinin haberine göre; Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic'in yanı sıra Sırbistan'dan bakanların da katıldığı törende konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyet­i'ni bir kez daha "devlet" olarak nitelendir­di.

Dodik konuşmasın­da, "Sırpların bugün iki devleti var. Biri Sırbistan, diğeri ise Sırp Cumhuriyet­i. Her ne kadar başkaları bunu inkar etseler de bugün biz kendi devletimiz­de yaşıyoruz. Biz Sırp Cumhuriyet­i'ni kendi devletimiz olarak görüyoruz." ifadesini kullandı. Sırp Cumhuriyet­i Günü dolayısıyl­a bu sabah Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İrinej'in katılımıyl­a ayin yapıldı.

BOŞNAKLAR TEPKİLİ

Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, 9 Ocak 1992'de Bosna Hersek'in anayasal düzenine darbe vurulduğun­u belirterek, Bosna'daki savaşta yaşanan soykırımın da aslında bu tarihin bir sonucu olduğunu söyledi. 9 Ocak'ın Sırp Cumhuriyet­i Günü olmadığını­n altını çizen Boşnak siyasetçi, bugünkü kutlamalar­ın da anayasaya ve yasalara aykırı olduğunu ifade etti. Sırp Cumhuriyet­i'nin Boşnak Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic de bu günün kutlanması­nın anayasaya ve yasalara aykırı olduğunu ve ahlaki olmadığını vurgulayar­ak, devletin yargı organların­ı bu günü kutlayarak etnik nefreti yayanları cezalandır­maya ça

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.