Gazi Hüsrev 483 yaşında

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki en önemli Osmanlı mirasların­dan biri olan Gazi Hüsrev Medresesi'nin 483'üncü yıl dönümü dolayısıyl­a kutlama töreni düzenlendi

Daily Balkan News - - Baş Sayfa - SARAYBOSNA BALKAN GÜNLÜĞÜ

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki en önemli Osmanlı mirasların­dan biri olan Gazi Hüsrev Medresesi'nin 483'üncü yıl dönümü dolayısıyl­a kutlama töreni düzenlendi. Bosna Hersek'in en eski eğitim kurumu olan ve yaklaşık beş asırdır aralıksız olarak eğitime devam eden tarihi medresede düzenlenen programa Bosna Hersek İslam Birliği yetkililer­i, medrese öğretmenle­ri ve öğrenciler­i, eski mezunlar ile diğer davetliler katıldı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki en önemli Osmanlı mirasların­dan biri olan Gazi Hüsrev Medresesi'nin 483'üncü yıl dönümü dolayısıyl­a kutlama töreni düzenlendi. Bosna Hersek'in en eski eğitim kurumu olan ve yaklaşık beş asırdır aralıksız olarak eğitime devam eden tarihi medresede düzenlenen programa Bosna Hersek İslam Birliği yetkililer­i, medrese öğretmenle­ri ve öğrenciler­i, eski mezunlar ile diğer davetliler katıldı. www.timebalkan.com sitesinin haberine göre; İslam Birliği Başkan Yardımcısı Enes Ljevakovic, yaptığı konuşmada, medresenin bölgede örnek bir okul olduğunu belirterek, "Medrese, kaynakları kuruduğu zamanlarda bile halkın ruhunu besledi. O zaman kök salanlar, sonrasında çok güzel çiçekler açtı." diye konuştu. Medrese Müdürü Mensur Malkic de medresede 485 öğrencinin eğitim aldığını aktararak, kız öğrenciler­in eğitim aldığı medrese binasının yenilenmes­i için de Türk İşbirliği ve Koordinasy­on Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile görüşmeler­in sürdüğünü söyledi. Medrese öğrenciler­inden Lamija Nezirovic ise sosyal hayatın temellerin­in atılmasınd­a eğitimin önemine dikkati çekerek, medresede aldıkları eğitimin gelecekler­i için çok önemli olduğunu vurguladı. Törende ayrıca, medrese öğrenciler­inden oluşan koro ilahiler okudu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.